Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мездра отбеляза тържествено 141 години от освобождението си от турско робство

08 ноември 2018, 11:48 часа • 2005 прочитания

Мездра тържествено отбеляза 141 години от освобождението си от турско робство. Празникът се провежда за втори път в най-новата история на града. В програмата  бяха включени предимно руски песни, за да се изрази преклонението пред освободителите на мездренския край.

В словото си зам.-кметът Сашо Илиев направи историческа ретроспекция на събитията, довели до 7-ми ноември 1877г., когато поделение на Левбгвардейския Драгунски полк, командвано от полковник Лихтански, влиза в малкото тогава селище Мездра и обявява освобождението му от османска власт.

„Прекланяме се пред геройския подвиг на борците за свобода, които с върховна саможертва и любов към Отечеството, рамо до рамо с братския руски народ извоюваха свободата ни! Честит празник, скъпи съграждани!“, каза в словото си зам.-кметът.

В програмата участваха деца от групата за изучаване на руски език към ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с ръководители Доля Попова и Юлия Иванова, вокална група „Слънчице“, вокална група „Детски свят“ с ръководител Анета Петкова и мажоретен състав, ръководен от Христина Стоянова от Център за подкрепа за личностно развитие. Талантливите мездренски деца завоюваха престижни награди на V Национален фестивал на руската поезия, песен и танц „Пуст всегда будет солнце“.

Децата изпълниха стихотворението „А что у вас?“, тематичен танц, донесъл им III място на фестивала, песните „Катюша“, „Крокодилът Гена“, „Ех, дороги“, „Как пойду я на бъйструю речку“ и завършиха програмата с „Хубава си моя горо“ и „Моя страна, моя България“.

Селищата в региона на Мездра са освободени от турско робство през есента на 1877 г. във връзка с блокадните действия около Плевен и освобождението на Враца от Десния „летящ“ отряд на генерал-майор Николай Степанович.

Част от лявата колона на отряда на генерал Леонов, начело с полковник Лихтански получава разпореждане да овладее бродовете на р. Искър при селата Дърманци и Люти брод, за да прегради пътя за отстъпление на турците към Орхание и осигури по-нататъшното настъпление към него, където се формира нова турска войска. Щом забелязват руските части, турците отстъпват към Крета и Ребърково, като в покрайнините на последното село се опитват да организират отпор. Но обходени от изток и запад, те са принудени да отстъпят към Люти дол и Типченица. Бродовете на р. Искър при Дърманци, Ребърково и Люти брод са завзети от руските подразделения.

Анелия Костова
Анелия Костова Отговорен редактор
Новините днес