Две години след голямото наводнение в Мизия, много хора все още живеят във фургони. Фургоните са около 30.
Студено е, при много ниските температури през януари замръзваха вратите, не можехме да ги отворим, разказва баба Калутка пред Нова телевизия. Свикнали сме вече, добавя друг мъж. Според баба Трифонка за един месец във фургона сметката за ток е 120 лева. Сметката я плаща дъщеря ѝ, защото иначе възрастната жена не би могла да си позвлои да покрие дълга.
И най-новият фургон е по-зле от най-старата, но твоя къща, съгласи се заместник-кметът на Мизия Николай Нековски. Всички се съгласяват с думите на Нековски. Имаме общежитие, което в момента стягаме, за да настаним най-нуждаещите се – тези с трайна невъзможност да се върнат в собствено жилище, добави Нековски. Той уточни, че общината в Мизия няма общински апартаменти, които да предложи.
По думите на чиновника колкото може, се е помогнало. Ток не са плащали толкова много, адвокатски колегии подариха хладилници, изброи зам.-кметът. До няколко години ще успеем да се съвземем, казва една от жените, живеещи във фургонното градче.
Заместник-кметът увери, че вече имало собствен изнесен пункт за ранно предупреждение. Така трябва да е във всички общини, добави той.
Официално виновни за наводнението администратори няма. Въпреки установени пропуски в поддръжката на язовири в Мизия и занижен контрол, крайното заключение е, че дъждът е виновен.