Лошите новини за младото поколение в Китай не секват: през август безработицата се увеличи с почти 2 на сто в сравнение с предходния месец - от 17,1 процента на 18,8 на сто. При това този показател не е най-високият от последните години - миналото лято безработните китайски младежи бяха цели 21 процента.
Защо толкова много млади хора в Китай стоят без работа
Виновна за тази катастрофа е икономическата политика на китайския лидер Си Дзинпин. Китайската икономика все още не се е възстановила след края на драконовите мерки заради Ковид-19. Но днешната ситуация е свързана не само с пандемията: Си измести своя фокус - към контрол и лоялност, вместо модернизация и ефективност, на които Комунистическата партия залагаше от смъртта на Мао насам.
Междувременно абсолвентите, независимо дали със степен бакалавър или магистър, нямат нужда непременно от добри оценки, за да си намерят работа, а най-вече от добри контакти в партията и във фирмите. Който е следвал в чужбина, се опитва да остане там максимално дълго, тъй като изгледите на китайския трудов пазар са твърде мрачни. Комунистическата партия обеща на китайците благосъстояние и растеж в замяна на тяхното послушание - но хората вече не вярват на това обещание и Си Дзинпин го знае добре.
През май китайският лидер обяви борбата с младежката безработица за свой главен приоритет, но истината е, че сегашното тежко положение всъщност не се разминава особено с неговата позиция - според него младите хора в Китай били станали твърде изнежени. Затова Си ги насърчава да работят в селското стопанство или в мините, както бил правил навремето той самият. Но тези, които са инвестирали време и средства в образованието си, не се интересуват от рецепти от епохата на Мао.
Държавният ръководител предприе и още един ход - премахна частните уроци и школите по английски, за да ограничи, както обяснява самият той, влиянието на материалното неравенство върху възможностите за развитие. И изобщо при Си днес вече се смята за едва ли не неприлично да си учил в някой от големите американски или британски университети като Харвард или Оксфорд. Младите хора възприемат всичко това като опит да се ограничат възможностите им за работа в чужбина.
Подобрение не се очертава
Но идеологическата намеса на Си в икономическото развитие на страната междувременно е достигнала такива мащаби, че Комунистическата партия не може вече да я игнорира. Затова тя предпазливо предупреждава населението и чуждестранните инвеститори, че тази година икономиката няма да нарасне в съответие с прогнозите. Една от причините за това развитие е и обстоятелството, че междувременно Си Дзинпин предпочита да си сътрудничи с изолирани в международен план страни като Иран, Северна Корея и Русия, вместо с богатите демократични държави, на които все още се дължат както голяма част от инвестициите в Китай, така и голяма част от вноса.
Поради всичко това не може да се очаква, че ситуацията за младите китайци ще се подобри осезаемо. Някои от тях вече наричат родината си "Западна Корея" - заради тоталния контрол, налаган от апарата на Си.
Източник: Дойче веле