Само след половин месец в Германия в сила влиза нов закон (NetzDG), с който на социалните мрежи ще се налагат огромни глоби - до 50 млн. евро, ако не изтриват в срок от 24 часа нелегално съдържание, включително такова, считано за "език на омразата". За постове, при които не е толкова явно нелегално съдържание или реч на омраза, ще има седемдневен срок за реакция. Най-вече ще бъдат засегнати мрежи като Facebook.
Противоречивият закон предизвика много дебати в най-голямата европейска държава. Критици твърдят, че големите глоби ще доведат до твърде голяма внимателност от страна на социалните мрежи, които ще започнат да трият твърде много неща, включително и такива, които не са незаконни.
Какво се счита за "незаконен език на омразата" в Германия?
Законът няма да промени това, което вече се счита за език на омразата в Германия. Няма да бъдат създадени нови обвинения и престъпления. Категориите в него варират от "формиране на терористични организации" до много по-свободно мъгливото "обида на религиите, религиозните и идеологически сдружения".
В допълнение към това, някои германски закони ограничават определени неща, които са позволени в повечето други страни по света. Така например, използването на нацистка символика, както и знамена и флагове на екстремистки групи, е забранено.
По-ранен законопроект на германските власти забраняваше "очернянето на президента на Федералната република", но този текст беше свален заради големи критики.
Новият законопроект също е критикуван, тъй като не предоставя легален механизъм за защита на хората, чиито постове в социалните мрежи, могат да бъдат погрешно изтрити.
Кой трябва да се притеснява?
Опозицията срещу новото германско законодателство идва от широк спектър на групи и политици, както вляво, така и вдясно. От Facebook също не одобряват германския закон.
В спора се намеси и ООН. Специалният докладчик за свободата на словото към ООН Дейвид Кайе писа до германските власти, за да ги предупреди относно потенциалните опасности от закона.
"С тези 24 часа и седем дневни крайни срокове, ако сте компания, ще искате да избегнете глобите и лошия имидж на платформата си. Ако има оплакване за пост, просто ще го изтриете. Каква ви е изгодата да го оставите? Мисля, че най-вероятният резултат, ще бъде по-голяма цензура", заяви представителят на ООН.
"Репортери без граници" също твърдят, че новият германски законопроект е вдъхновил "драконовски" закон за онлайн медиите в Русия.
"За" и "против"
Все пак в Германия има и гласове в подкрепа на това законодателство, които твърдят, че социалните мрежи трябва да са по-отговорни за езика на омразата и нелегалното съдържание.
Анас Модамани, който е мигрант от Сирия и живее в Берлин, бе погрешно обвинен в тероризъм. Той стана известен, след като се снима с Ангела Меркел по време на посещението ѝ в един от мигрантските лагери. По-късно се разпространи фалшива информация, че той е участвал в атентати.
Модамани се опитва да съди Facebook заради това, че компанията не прави достатъчно, за да спре оклеветяването му, но през март 2017-та година загуби делото.
От другата страна на дебата е фотожурналистът Маркус Хибелер, който е съдил Facebook заради премахнат пост. Той казва, че е написал следното на немски: "Не трябва да заслоняваме мюсюлманите и със сигурност не и исляма, който никога не е претърпявал просвещение или реформация от критиките".
Постът му е бил изтрит от Facebook, а профилът му получава забрана да публикува за седем дена. След това той съди компанията и печели делото с помощта на адвоката си Йоаким Щайнхофел, като постът му е възстановен, а от компанията на Марк Зукърбърг му се извиняват. Той твърди, че не вярва Facebook да се справи успешно с филтрирането на постовете и смята, че просто ще последва масово триене и на напълно легално съдържание - заради прекомерна предпазливост или незнание.
Щайнхофел вече е открил специален блог, в който дава примери за неизтрито нелегално съдържание и за изтрито легално такова. Например Facebook не премахва пост, в който пише: "Евреите - в газовите камери". Именно затова юристът смята, че мотивът зад новия закон е опит на политическата класа в Германия да овладее социалните мрежи, за да контролира политическия дебат в страната. И посочва, че в Германия има действащи закони относно нелегалното съдържание в социалните мрежи - просто трябва да бъдат прилагани.
Същевременно германският правосъден министър Герд Билен е на по-различно мнение. Според него, въпреки че германското законодателство и сега задължава социалните мрежи да трият нелегално съдържание и език на омраза, то нямало правила кога да го правят, как да се организират и как да изглежда системата им за оплаквания от нелегално съдържание.
"Не блокират достатъчно. Не смятаме, че ще има проблем с прекомерно блокиране, защото те искат да имат клиенти. Никоя частна компания в Германия или другаде не е задължена да гарантира свободата на словото. Това е нещо, което правителството прави, но не и частните компании", заяви Билен.
Какво мисли Facebook
Говорител на Facebook заяви пред BBC, че компанията не може да гарантира, че няма да има грешки и случаи, при които легално съдържание бива изтрито.
"Законът не е правилният начин да се бориш с езика на омразата онлайн. Той стимулира триенето на съдържание, което очевидно не е нелегално. Този закон би довел до прехвърлянето на комплексни правни решения от обществените власти към частните компании. Няколко правни експерти вече заявиха, че законопроектът противоречи на германската конституция и европейското право", заяви говорител на американската технологична компания.
Автор: Патрик Еванс, BBC; Превод: Агенция "Фокус"