Възмущение и протести предизвика британският комик Джими Кар с един „виц“, свързан с Холокоста и изтреблението както на евреи, така и на синти и роми. В своето шоу, което се излъчва по „Нетфликс“, комикът казва дословно: „Когато говорят за Холокоста, хората говорят за трагедията на шест милиона еврейски живота, погубени от военната машина на нацистите“. На това място във видеото, което вече се върти и в социалните мрежи, настъпва кратка пауза, след което Кар продължава: „Но те никога не споменават хилядите „цигани“, убити от нацистите. Никой никога не желае да говори за това – защото никой никога не желае да говори и за позитивните аспекти“.
Как се привлича медийно внимание
Още в началото на своето шоу Джими Кар предупреждава зрителите, че някои от шегите могат окончателно да съсипят цялата му кариера. Всъщност вярно е обратното: като бивш маркетингов мениджър Кар добре знае, че чрез провокации и шок ще привлече медийно внимание и в крайна сметка ще спечели пари.
В отговор председателят на Централния съвет на синти и рома в Германия Романи Розе остро възрази срещу безсрамната злоупотреба с механизмите на обществената комуникация: „Ако той си мисли, че може по този обиден начин да се шегува с онези 500 000 избити синти и рома, само за да може накрая да се окаже сам в ролята на „жертва“ на „културата на отмяната“, то това показва единствено колко презира хората“, каза Розе. (Той има предвид разпространената особено в някои академични среди нагласа определени теми или изрази се обграждат с много табута – бел.ред.)
По-нататък активистът апелира към медиите да информират за този случай и да не отклоняват вниманието си от надигащия се по света антициганизъм, който „по исторически причини трябва да бъде заклеймен също както антисемитизмът“. Според Розе, Джими Кар трови обществения климат и допринася за разцеплението на нашето общество. Друг активист и доскоро практикуващ комик, берлинчанинът Джани Йованович, разобличава постъпката на Кар като най-обикновена бизнес-стратегия: „Кар се прави на жертва на някакво преследване, каквото изобщо не съществува. И забогатява с всеки изминал ден – за сметка на хора, които действително са били преследвани. И все още са“.
Реч на омразата
В интервю за ДВ Йованович казва още: „Той обявява избиването на една група хора - ромите - за нещо „позитивно“ и по този начин омаловажава това избиване в сравнение с останалите. И това не се случва на някакво абстрактно равнище, то не е просто подмолно внушение. Това си е реч на омразата“.
Самият Йованович наскоро прекрати комедийната си кариера, защото установил, че хората знаят за ромите прекалено малко, поради което той самият не бива използва такива шеги: „Спрях, защото установих, че когато пускам шеги за нашата общност, някои хора се смеят в неправилния момент. Често пъти те се смеят на нас, а не заедно с нас“.
В съавторство с журналистката Ойндамола Алаше Йованович е написал книгата „Аз, детето на малкото мнозинство“, която ще бъде представена през март в Берлин. Той самият добре разбирал, че хората не посещават едно комедийно шоу, за да бъдат възпитавани, но въпреки това апелира за повече многообразие в този сектор и в съдържанието, което се предлага на сцената. „Комедийните скечове и сатирата могат да бъдат платформа за социални и политически теми в нашето общество. А хората на сцената трябва да си дават сметка за реалното разпределение на силите и да осъзнават собствените си привилегии. Истинската сатира винаги насочва острието си нагоре, не надолу.“
Цитираните думи на комика Кар бяха коментирани и от действащи политици. Британският премиер Борис Джонсън каза по този повод: „Такива коментари са много смущаващи. Неприемливо е да се правят шеги с ужасяващата същност на Холокоста“.
В една петиция на няколко ромски организации се настоява шоуто на Кар да бъде отстранено от „Нетфликс“: „Това е – ни повече, ни по-малко – възхвала на Холокоста. Ние признаваме, че хуморът е нещо субективно. Но когато този хумор не се отличава от фашистки и неонацистки възгледи, тогава очевидно са преминати всякакви граници“, се казва в петицията. Тя е подписана вече от близо 20 000 души.
Дискриминация има и днес
Авторите ѝ цитират изследвания, според които над 50% от англичаните имат отрицателни предубеждения към различните ромски групи в страната. Ето как „шегата“ на Кар всъщност води до „нормализирането“ на дискриминацията и насилията срещу ромската общност, която и без това е маргинализирана, пише в петицията.
Мемориалният комплекс „Аушвиц“ призова чрез социалната мрежа Туитър Кар да се информира лично за съдбата на синти и рома. В призива се казва още, че е тъжно да се слушат изказвания, които нараняват хората и омърсяват спомена за една трагедия.
Източник: Дойче веле