Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трайната българска нестабилност

11 октомври 2014, 18:34 часа • 22606 прочитания

На хоризонта не се очертава естествен политически съюз, който да извeдe България от застоя. И това е не само фатално за българите, но е зле и за ЕС, констатират немскоезичните медии в следизборните си коментари.

Резултатите от парламентарните избори в България са възможно най-лошите, коментира "Зюддойче цайтунг". В статия, озаглавена "Нестабилността като трайно състояние", Флориан Хасел отбелязва, че предишният парламент, включващ четири враждуващи партии, вече доведе до сформирането на едно нестабилно правителство. А сега парламентарно представените партии са цели осем. "В изборите само на пръв поглед има победител - бившият полицай и каратист Бойко Борисов. Той се очерта по-скоро като популист, а не като реформатор още по време на управлението си между 2009 и 2013 година", пише Хасел и припомня, че след изборите през 2013 година Борисов не успя да намери коалиционен партньор, в резултат на което бе страната бе поета от "катастрофално правителство от бивши комунисти и олигарси".

Отрезвяващи факти

Според Флориан Хасел - и този път на хоризонта не се очертава естествен политически съюз, който да извeде България от застоя. И новите избори не са изключени. "Този факт е фатален не само за българите, стотици хиляди от които заминаха за Западна Европа през последните години. Той е лош и за Европейския съюз, който има нужда от яснота в София не на последно място и заради ключовото географско значение на страната между Русия и Европа. Вместо това изглежда, че нестабилността ще се превърне в константно състояние за най-бедната страна в ЕС", заключава Флориан Хасел.

"Тиролер Тагесцайтунг" също чертае по-скоро мрачни сценарии за бъдещето на България. Изданието цитира български политолози и анализатори, според които правителството на малцинството на ГЕРБ може да не изкара четиригодишния си мандат и да не успее да прокара нужните реформи.

В статията са посочени и резултатите от анкета на Алфа Рисърч, според които правителство на малцинството на ГЕРБ намира подкрепата на 24 процента от запитаните, докато 46 на сто се обявяват за коалиция "център-дясно". Само 18 процента от анкетираните искат голяма коалиция между ГЕРБ и Социалистическата партия.

Икономиката поне е наред

Швейцарският "Нойе Цюрхер Цайтунг" публикува анализ под заглавието "България трябва да се реформира". Този път обаче тонът е доста по-оптимистичен. "Изборните резултати в България не дават особен повод за надежди за едно силно и желаещо реформи правителство. Въпреки това бъдещето не е толкова мрачно - защото икономиката се развива независимо от турбулентната политическа ситуация в страната", пише авторът Рудолф Херман. Той подчертава, че онова, което върви добре в икономиката на страната, не е благодарение на, а въпреки политиката. Като една от причините за относително нормалното икономическо състояние на страната авторът сочи политическия консенсус по важни стратегически решения като например плоския данък, както и умерената политика на държавни разходи. "С държавен дълг, възлизащ на 18,9 процента, и с нови задлъжнения през 2013 в размер на 1,5 на сто от брутния вътрешен продукт, България е сред най-отговорните страни-членки на ЕС", пише "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Същото издание излиза с още една публикация за България, в която се казва, че като балканска страна България има априори проблем с имиджа. Защото понятията "Балкани" или "Югоизточна Европа" не се асоциират с бюджетна дисциплина или икономическа стабилност. Според изданието, България не е заслужила този имидж, тъй като по отношение на бюджетната дисциплина страната е сред отличницните в ЕС, макар да продължава да бъде най-бедният член на "Брюкселския клуб".

Източник: Дойче веле

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес