Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Странният случай с Перу и коронавируса

25 юни 2021, 14:10 часа • 12545 прочитания

Понеже у нас вече няма щабове за коронавируса с плътно телевизионно покритие, налага се да изнесем интереса си навън. И да проверим как една "невиждана ярост" се оказва много различна във всяка държава. До степен, в която се случи нещо невиждано досега. Какво беше то? 

Перу рестартираха системата си за броене на жертвите по невиждано яростен начин. Ето как: в началото на юни правителството обяви, че жертвите от коронавирус не са 70 000, колкото се твърдеше, че са, а са 180 000. Точно така: около 250 % увеличение на смъртността, което бе привлечено към статистиката буквално за ден. Причината числото да се окаже толкова голямо е среща на правителството с експерти, които, бе обявено, са убедили и показали на властта там колко точно би трябвало да са загиналите. 

Но ето една груба сметка: Перу е държава със смъртност от 5.5-5.7 на хиляда души, до 2018 година. Което ще рече, че от 32 милиона души, колкото е населението на държавата, си отиват около 180-190 хиляди на година; всъщност там смъртността далеч не е толкова висока, колкото в България - при нас е три пъти по-голяма. При положение, че правителството обявява над 180 000 починали от коронавирус за година и три месеца, това означава, че най-малко двама на всеки трети са си отишли от заболяването. Поне 70 % от смъртността, ако всички тези данни са верни, се дължат на коронавируса. Всичко останало, изглежда, се зачислява към не толкова опасни събития като инфаркт, инсулт, рак и подобни остарели вредители на живота. 

Взираме се в тази статистика не толкова, за да изобличим, от далечна България  далечно Перу. А просто, за да покажем, че на места има голямо съвпадение между невижданата ярост на заболяването и невижданата ярост на правителството, което внезапно сменя начина на калкулация, за да постигне, вероятно, внезапно появили се цели. До степен, в която оспорва най-общи принципи на теорията на вероятностите: ако коронавирусът е заболяване, което може да причини 70 % от смъртността на населението, това означава, че е още по-мощен от най-страшния бич, бубонната чума, стоварвал се някога върху човечеството.

Но в този случай, видимо, бичът е само политически. 

 

Автор: Райко Байчев

Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес