Ужким спонтанно, и студентите от СУ и УНСС се революционизираха. Излязоха, за да протестират срещу увеличението на таксите. Всъщност, добре е да се знае, че ставаше дума за 8% на семестър, което едно на друго означава дребна сума на месец. Спонтанно, ама не. Защото се оказа, че главният организатор и подбудител на протестите на кандидат-висшистите от двата ВУЗ-а е младежката организация на партията на Кунева. Активистите с партийна задача, разбира се, си имат имена, но в случая това не е важно. Единият организатор е редови член на партия "България на гражданите", а другият - член на националния й съвет и председател на студентската й организация. Както се казва, претендиращата, по думите на самата Кунева, за най-интелигентната българска партия, има грижата и поема "своя" си електорат - интелигентния. Доколкото студентите, все още само кандидат-висшисти, могат да се нарекат така.
Няма лошо. Вместена сред останалите протестиращи в държавата, студентската колона, ако не друго, ще повдигне с малко образователния им ценз, защото, според проучванията, усредненият уличен митингуващ е "младеж със средно и по-ниско образование".
Студентите винаги имат за какво да протестират. Протестът даже е тяхната същност. Но е алчно и йезуитско тази им даденост да се експлоатира от политическите партии за собствени властови цели.
Куневите хора има за какво да се страхуват и да впрягат де що може, всичко подръчно, в битката за парламента. Въпреки социологическите проучвания, които - поръчани, разбира се, на свои хора - им внушават оптимизъм, те се чувстват все по-несигурни. Оказва се, че два-три месеца преди вота движението все още е прочуто най-вече с присъединилите се към него политици-парашутисти. Изплюти по различни причини от старите партии, те се приобщиха на драго сърце към уж новата формация. Сред тях прозират доскорошни лидери и лидерчета от СДС, ДСБ, БСП, а колкото и да е изненадващо, има и от Атака, като начело е вездесъщият бивш кадър на НДСВ (каквато впрочем е и самата Кунева) Даниел Вълчев, на когото "България на гражданите" му е третата партийна принадлижност. Ако някой се чуди коя е първата - тя е БКП.
Кое е същественото тук? Докато останалите партии в политическия мир на България все пак спазиха някакво политическо благоприличие и не се намесиха - поне видимо - в общонационалните протести, "България на гражданите" не пропусна да се омаскари, заставайки плътно до Атака, която е другата партия, опитваща се да възседне протестите. И кое му е интелигентното тогава...
Автор: Валентин Стоев