Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирус: как Португалия победи британския щам

02 април 2021, 12:19 часа • 7895 прочитания

В Португалия броят на новозаразените спадна, но съответно е намаляла и готовността на населението да спазва правилата. Да вземем например традиционното целуване на кръста по време на предвеликденските процесии. На архиепископ Хорхе Ортига постоянно му се налага да напомня, че и тази година светата традиция остава забранена. „Всичко, което носи дори и минималната заплаха от зараза, трябва да се отмени", пише Ортига в писмо до вярващите католици.

Португалия си спечели голямо уважение след като с дисциплина и последователност успя да свали седмичната заболеваемост от 878 на под 30 нови инфекции на 100 хиляди души. Локдаунът обаче остава до Великден: португалците нямат право да напускат района по местоживеене, освен ако отиват на работа, пазаруват храна или имат нужда от лекар. Полицията контролира строго, включително с хеликоптери, пише „Ди Велт".

Предстои ли четвърта вълна?

Експертите обаче вече бият тревога за времето след отпадането на ограниченията. „Португалия не е застрахована от четвърта вълна", предупреждава епидемиологът Мануел Кармо Гомес, цитиран от „Ди Цайт". „Ако започнем да разхлабваме мерките, заразите неизбежно ще се увеличат." И генералната директорка на държавното здравеопазване Граса Фрейтас призна, че в следващите месеци Португалия може да преживее още една пандемична вълна. На което едва ли ще попречи и актуалната ваксинационна кампания, в която дотук са ваксинирани малко над 5 проецнта от населението на страната.

През изминалите 12 месеца в Португалия над 16 700 души починаха от или с инфекция от Ковид-19. Затова правителството на министър-председателя–социалист Антониу Коща подхожда много предпазливо към разхлабването на ограниченията. След детските ясли, основните училища, фризьорските салони, книжарниците и библиотеките, от пети април отново ще тръгнат на училище на смени и децата от пети до девети клас. Освен това могат да отворят музеите и магазините с площ до 200 кв.м., а ресторантите могат да обслужват на открито до четирима души на маса. Ще бъде разрешен отново и спортът на открито за до четирима души. Две седмици по-късно биха могли, наред с другото, да отворят врати и гимназиите и университетите, както и кината и театрите, а от началото на май вътре в заведенията ще могат да сядат и до шестима души.

Търпението на хората е изчерпано

На много от десетте милиона португалци обаче не им се чака толкова дълго - те са уморени от кризата с коронавируса. Не протестират шумно като в Нидерландия, но искат повече свобода, обвиняват медиите в лъжа и искат „Нюрнбергски процес" за носещите отговорност политици.

В сравнение с първия локдаун отпреди година готовността за спазване на правилата е намаляла с една трета, казва ректорката на Университета за обществено здравеопазване Карла Нунеш. Паралелно с пандемията нараства и безразличието на хората – дори и по отношение на рисковете, които застрашават живота им. Такава тенденция се наблюдава през последните 12 месеца в страната. Отделно от това много семейства са отчаяни. През 2020 година страната трябваше да има балансиран бюджет, но пандемията промени всичко. Основните сектори, на които се разчита за растежа - туризмът, износът и инвестициите в недвижими имоти, изпаднаха в тежка криза. Брутният вътрешен продукт спадна с 10 процента, а безработицата рязко се увеличи.

В момента без работа са 432 000 души, като толкова много са били за последен път през 2017 година. Държавата подпомага предприятията и частните домакинства, само през януари и февруари за тази цел са били отпуснати един милиард евро - повече, отколкото за цялата 2020-а. Но въпреки това хората бедстват.

Новите бедни на Португалия

Наталия Аруноза работи в център за бездомни в Порто. Броят на порциите, които се предлагат в този център седмично, се е утроил - от 200 на 600. Особено тревожен е броят на „новите бедни" - търговски представители, на които вече никой не отваря вратата си; чистачи, от които няма нужда, защото хората работят от вкъщи; артисти и дори адвокати. „Досега хората се оправяха някак, но вторият твърд локдаун ги съсипа."

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес