Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна

20 януари 2025, 08:15 часа • 1691 прочитания

Светът сякаш е застинал в очакване на първите стъпки на Доналд Тръмп като президент на САЩ и възможни последици за страната и целия свят. Войната на Русия срещу Украйна очевидно ще се превърне в една от основните точки във външнополитическата програма на новия американски президент. Още по време на предизборната кампания Тръмп обеща да прекрати войната "в рамките на 24 часа", ако спечели изборите. Въпреки че след избирането си Тръмп не е повтарял подобни думи, бъдещият му специален пратеник за Украйна и Русия Кийт Келог изрази надежда, че войната може да бъде прекратена в рамките на първите 100 дни след встъпването в длъжност на Тръмп.

Самите украинци очевидно смятат, че победата на Тръмп на президентските избори в САЩ приближава края на военните действия. Според проучване на Киевския международен институт по социология (КМИС), проведено през декември миналата година, 45% от украинците смятат, че победата на Тръмп приближава "донякъде" или "значително" края на войната. Само 14% от украинците са убедени, че резултатът от изборите в САЩ ги отдалечава от прекратяването на огъня.

Тръмп иска преговори между Украйна и Русия сега

Още: Тръмп връща TikTok в САЩ на 20 януари

Още преди официалното начало на новата власт във Вашингтон екипът на Тръмп даде да се разбере, че ще работи активно за възможно най-скорошно започване на преговорния процес. Марко Рубио, бъдещият държавен секретар в екипа на Тръмп, заяви пред Сената на САЩ: "Важно е всички да бъдат реалисти. Трябва да има отстъпки - от страна на Руската федерация, но и от страна на украинците. Важно е също така да има известно равновесие между двете страни". Според него конфликтът между Украйна и Русия е сред тези, които имат "исторически корени" и "ще изисква много сложна дипломация и упорита работа". "Въпреки всичко това, този конфликт трябва да приключи", каза Рубио.

Желанието за бързо започване на преговори е основната промяна в досегашния курс на САЩ, убеден е Доминик Толксдорф, изследовател в Германския съвет за външна политика и експерт по политиката на САЩ и трансатлантическите отношения. "Администрацията на Байдън никога не е заявявала ясно кога трябва да започнат преговорите, но винаги е подчертавала, че е необходимо

Украйна да бъде поставена в силна позиция за мирните преговори, което, разбира се, е абсолютно правилно и е позиция и на европейците", казва експертът. Толксдорф все пак не вижда "нищо негативно" във факта, че Тръмп настоява за начало на преговорите, но подчертава, че всичко зависи от техните условия.

Чарлс Купчан, професор по международни отношения в университета в Джорджтаун, и Майкъл Фроман, председател на Съвета за външни отношения на САЩ, са убедени, че Вашингтон трябва да признае резултатите от мирните преговори между Украйна и Русия само ако те доведат до "суверенна и сигурна Украйна”. "Всеки друг резултат би бил сериозна заплаха за международните интереси на САЩ и за имиджа на Тръмп като глобален политически лидер", се казва в статия на „Project Syndicate“.

Още: Германия се тревожи, че Тръмп ще си присвои правомощията на Конгреса

Дългосрочната подкрепа за Киев е в интерес на Тръмп

Устойчивото примирие във войната на Русия срещу Украйна изисква дългосрочни гаранции за това, че Вашингтон ще подкрепя Киев, убедени са Купчан и Фроман. "Ако отбраната на Украйна се срине, кадрите с руски войски, които завземат все повече територии или дори влизат в Киев с танкове, могат да унищожат надеждите на Тръмп да остане в историята като велик миротворец. Тогава е по-вероятно той да преживее своята версия на Афганистан", убедени са двамата експерти. Хаотичното изтегляне на американските войски от Афганистан през август 2021 г. нанесе значителни щети на имиджа на Джо Байдън на международната сцена.

Въпреки това всякакви прогнози за това как точно ще се държи Тръмп след идването си на власт и дали ще засили или напротив - ще отслаби подкрепата си за Украйна, засега са спекулативни, убеден е Толксдорф. В същото време той е склонен да смята, че ще бъде установен формат на преговори с посредничеството на трети страни - например от арабските държави или Турция. "Не е ясно доколко успешни ще бъдат подобни преговори. Въпреки това Тръмп поне ще може да каже, че се опитва да сложи край на войната", отбелязва експертът.

Планът на Кийт Келог за Украйна е актуален и днес

Още: Загина 24-годишна беларуска снайперистка, сражаваща се за украинците (СНИМКИ)

През април миналата година Кийт Келог участва в създаването на план за прекратяване на войната в Украйна, разработен от близкия до Тръмп Институт за политика "Америка на първо място". Целта на този план е да насърчи Украйна и Русия да започнат мирни преговори възможно най-скоро, като се използват различни лостове за влияние. В плана е предвидено, ако Украйна не пожелае да участва в преговорите, да рискува тотално спиране на американската военна помощ. А ако Русия се окаже спирачка – да бъде заплашена, че Вашингтон ще увеличи значително помощта за Украйна.

Според Доминик Толксдорф това е планът, който Доналд Тръмп ще се опита да следва от началото на президентския си мандат. Украйна вече демонстрира готовност за мирни преговори, но все още не е ясно каква ще бъде позицията на Русия. "Руската страна не дава да се разбере дали ще участва в преговорите и колко конструктивно ще бъде нейното участие, както и дали Путин ще е готов да отстъпи от максималните си искания и кога", допълва експертът.

 

Източник: Дойче веле

Още: Украйна пали руски бази за горива и петрол, Русия удари Киев и уби цивилни (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес