Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Живеем в свят, в който истината е функция единствено на вътрешни убеждения

17 април 2022, 17:10 часа • 7482 прочитания

В един „коментар на водещия” преди три години, споделих с Вас, че дойде време, в което разделението в обществата ще е толкова голямо, че ще имаме различни формулировки за понятието истина. Свикнали сме да казваме, че истината е една. Тя е свързана със специфично възприемане на факта, че реалността, в която живеем също е една.

Свикнали сме да казваме, че в една обща реалност, има една истина. Или истината е само една, защото реалността е една.

Вече живеем в свят, в който истината не е функция на обективна реалност, а на вътрешни убеждения, които изкривяват реалността от една страна и мултиплицират истината в много на брой и различни "истини". Те служат като аргументи за доказване на предварителни убеждения, а не за промяна на нагласи. Предварително убеденият човек не слуша аргументи, той търси потвърждение на това, което мисли, затворен в балон от единомислие. Всичко извън този балон води до сблъсък, а не до диалог. Ето защо, днес, в този отворен свят, изглежда, че си говорим много повече, но се разбираме по-малко, докато пропастта между нас става все по-голяма.

"Няма да ме убедиш, дори и да ме убедиш", е рефренът, описан още от Стоян Михайловски в неговите "Религиозно-философски размишления".

Така се превръщаме в лесна плячка за онези, които свирят най-добре на струната на предварителните нагласи, като фактите постепенно губят своето значение - "Създай паралелна реалност и живей в нея!". Това е пътят към тоталното пропадане. Защото когато има духовно пропадане няма обща енергия, която да ни позволи да вървим напред. Това води до загуба на способността от единомислие, дори и да сме изправени пред обща заплаха.

Или ако се върнем към Михайловски, той го е формулирал преди повече от 100 години - "те не търсят истината, в областта на знанието, една истинска доктрина, а търсят начин да оправдаят и подкрепят доктрината, която априорно са избрали и която възмечтават да наложат на своите съграждани".

Не, не само социалните мрежи са причината за днешното разделение. Те просто ни го поднасят по начин, който е по-видим и крайно директен.

Автор: Светослав Иванов

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес