Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финансов урок номер едно!

07 януари 2015, 09:16 часа • 81684 прочитания

Четете! Образовайте се! Информирайте се! Не можем да се сърдим на някого, че рекламира някоя бракма за най-хубавото нещо на пазара. На пазара има 20 и няколко банки. „Банкер на годината” е медийно събитие. Финансовата система в България е стабилна - това е най-регулираният бизнес.

Нещо да Ви прави впечатление от тези думи на г-н Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките в България и председател на УС на „УниКредит Булбанк”, уважаеми читатели? Слушайте арменците, вероятно би казал образователният ни министър „проф.” Танев, докато търси дали Хампарцумян не е взел фамилията на жена си и дали е женен – ей така, за всеки случай, да не стане като с Фредерик Жолио-Кюри. Не питайте много, ще отвърнат хорицата от ДАНС и всякакви там разузнавания, чиито имена все не са ясни, но им се търси отговорност – поне по телевизионните студия.

Но тъй като аз съм далеч от титлата професор – стигнал съм до степен „дървен философ”, ще последвам съвета на по-знаещите от мен – като г-н Хампарцумян и ще се образовам малко за банковия ни сектор. Ей така, лайв и онлайн, на по-съвременен език. Ето докъде ми стигат силите в образованието:

Българска външнотърговска банка (БВТБ) е създадена през 1964 година. Тя е една от няколкото държавни банки в Народна Република България и има за основна цел да обслужва международната търговска дейност на контролираната от държавата икономика. През следващите години банката открива свои представителства в Лондон, Франкфурт и Виена и изгражда мрежа от банки кореспонденти в много страни.

През 1987 г. БВТБ основава в Мюнхен „Байериш-Булгарише Ханделсбанк“ - в съдружие с „Байерише Ферайнсбанк“. „Байериш-Булгарише Ханделсбанк“ е преименувана през 1998 г. на „Хипоферайнсбанк Булгария“. По същото време основава и „Литексбанк“ в Бейрут, Ливан. През 1988 г., заедно със съветската „Внешекономбанк“, основава „Булгарсовинвест“, преобразувана през 1994 г. в „Корпоративна търговска банка“. През 1992 г. централната администрация на Българска външнотърговска банка се премества в сграда на площад „Света Неделя“. През следващите години се изгражда и мрежа от клонове в страната. През 1994 г. банката приема името „Булбанк“.

През 1998 г. започва процедурата по приватизация на държавния дял (98%) в „Булбанк“. Тя завършва през 2000 г., като дяловете в банката са купени от „Уникредито Италиано“ (93%) и „Алианц“ (5%). През същата година „Булбанк“ продава дяловете си в „Хипоферайнсбанк Булгария“ (49%), „Корпоративна търговска банка“ (99,9%) и „Обединена българска банка“ (35%). През 2001 г. „Уникредито“ продава миноритарни дялове на „СИМЕСТ“ (2,5%) и Международната финансова корпорация (5,3%). След като през 2005 г. „Уникредит Груп“ - мажоритарният собственик на „Булбанк“, се слива с „Хипоферайнсбанк Груп“ - собственик на банките „Биохим“ и „Хебросбанк“, през 2007 г. тези две банки са слети с „Булбанк“, която приема името „УниКредит Булбанк“.

Разбрахте ли сега? Ако не сте, четете пак и пак, може и отново - и да внимавате в училище повече. И за финал припомням думите на проф. Божидар Димитров относно днешната конфискация на картини на големи художници от личната колекция на Цветан Василев в централния офис на КТБ на площад „Гарибалди”. Той каза, че една от картините е вървяла със следната бележка с посвещение: „По случай рождения ден на любим приятел (Ирена Кръстева)”. Гот, а?!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес