Седмицата започна с (не)очаквана новина - проф. Тодор Кантарджиев беше пенсиониран като ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Официалната причина - бил навършил пенсионна възраст. Да, никой не го отрича - професорът е вече на "цели" 66 години. Съветникът на сегашния здравен министър д-р Стойчо Кацаров - проф. Мира Кожухарова, пък е на 71 години! Толкова за официалната причина.
За работата на проф. Кантарджиев като ръководител на НЦЗПБ аз поне досега не съм чул и една негативна думичка. Сигурен съм, че ако имаше какво да се каже, д-р Кацаров нямаше да пропусне.
Що се отнася до работата му в Националния оперативен щаб (НОЩ), то вече можем да говорим различно. Само че с едно огромно уточнение - професорът не беше сам там! Щабът беше отговорност на експремиера Бойко Борисов, той го създаде и въпросът дали спази закона с този щаб още не е достатъчно изяснен в моите очи. Освен това, Борисов натрапи НОЩ като орган, който в очите на хората решава - а това не беше така, решенията ги вземаше Борисов, НОЩ само съветваха. Така че, като грехове на професора можем да пишем провалената комуникационна стратегия на щаба - заложи на максимално насаждане на страх в началото на пандемията, което предизвика емоционална резистентност тогава, когато имахме нужда да се поуплашим малко повече. Нямаше и истинска информационна кампания да се ваксинираме срещу коронавирус - всеобхватна, целенасочена и с различни послания чрез различни инструменти и авторитети за различни целеви групи. Нямаше и оптимално използване на РЗИ - с включване например на армията на помощ, след като по Закона за извънредното положение ѝ бяха дадени правомощия в борбата с пандемията. Как можеше да помогне армията ли - ами с хора, които да издават по-бързо листове за карантина и да следят дали се пази, особено от влизащи в България от чужбина - нищо толкова сложно, че да трябва да имаш специализирано образование.
За всички тези пропуски обаче не можем да обвиним персонално Кантарджиев, защото като част от НОЩ той съветваше, а не вземаше решения и дори не знаем дали по въпросните пропуски, които изброих, той на какво мнение и позиция е бил - ето, например за спирането на децата от училище професорът е бил на позиция това да стане далеч по-рано и с пълно право, защото точно от училищата тръгват всякакви епидемии, тъй като там е точката на най-голям контакт между най-много групи в обществото. Можем да го обвиним само, че ако е бил несъгласен за твърде много неща в здравната политика на Борисов, не е станал и казал, че така не се прави и да си вземе шапката! Само че когато има такава пандемия, хората с чувство на дълг доста често избират да останат само и само да помогнат поне малко, отколкото да стоят отвън и единствено да говорят!
Но ако ще си говорим за кусури, хайде да си спомним какво правеше д-р Стойчо Кацаров в началото на пандемията. Категорично заявявам, че д-р Кацаров внушаваше със своето поведение, че коронавирусът е повече конспирация, отколкото реална смъртоносна опасност. За да онагледя думите си, припомням този материал с ВИДЕО: "Умират от коронавирус или с коронавирус - силно експертно несъгласие с Мутафчийски и СЗО". Във видеото, приложено в материала, всеки сам може да види какво говори д-р Кацаров и какви са сериозните разлики по една и съща тема с казаното в статията от същия източник, с който д-р Кацаров говори - колко опасен е всъщност COVID-19, когато бъдат задавани повечко и по-всеобхватни въпроси! И сега д-р Кацаров ни е здравен министър - а не виждам той да работи особено усилено именно от гледна точка на пандемията, на последното ни място по ваксинация в Европа с оглед и развиващия се бързо във Великобритания индийски вариант на коронавируса. Досега имаше 3 вълни на пандемията в България и всеки път те преливаха от Великобритания и Западна Европа - някой да се съмнява, че четвъртата пак оттам ще дойде? Та какво прави сегашният здравен министър, за да предотврати или поне ограничи опасността? Или наесен пак ще гледаме по телевизията и ще пишем кой на кои стълби е умрял - но д-р Кацаров вече няма да е министър и удобно ще е обществено забравен?
Не гледай сламката в окото на ближния, а виж гредата, която плува в твоето - една максима, която много обичам да си спомням, когато нещата са на път или са се провалили. Професор Кантарджиев си има своите грешки и недостатъци, но точно в България и точно при пандемия, която не е виждана в такъв мащаб в света от поне век, да се лишаваш от безспорни експерти като него е недалновидно - точно какъвто е и сегашният подход към коронавируса на сегашното здравно управление, което има претенциите да е различно от предишното!
За финал относно професора - дано всичко случило се не го превърне в политическа пешка. Защото такава опасност вече се вижда със заявката на ГЕРБ "да му намери място". Лекарите поне не бива да са на политическото поле или ако са там, да е възможно най-малко!
Автор: Ивайло Ачев