Българското правителство излезе изненадващо бързо от кризата с оставката на Веселин Вучков, но самó си създаде нови проблеми. Иван Бедров ги изброява в коментара си:
Развитието дотук: Веселин Вучков ще бъде заменен на поста министър на вътрешните работи от Румяна Бъчварова. Тя ще остане вицепремиер, който ще отговаря и за МВР. Тоест, ще наблюдава и себе си. Другата вицепремиерка Меглена Кунева пък ще бъде лишена от тази отговорност. Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров и председателят на ДАНС Владимир Писанчев, които междувременно се оттеглиха от постовете си, чуха как от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов поиска оставките им. Така приключи двудневната буря в чашата на коалиционното правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок.
Разликите спрямо реалностите преди седмица са поне три: сега смяната по върховете на службите изглежда много по-близка; личните чувства на премиера изглежда все още са решаващият фактор; а отиграването на ситуацията изглежда ще създава в бъдеще много повече проблеми, отколкото сега бяха решени.
Малкото добри новини
Наред с извода, че правителството може твърде лесно самó да се разклати, тези два дни имат и своето позитивно влияние. Надлъгването от последните месеци, в което шефовете на службите един ден се стараеха, а на следващия бяха за затвора - по думите на Бойко Борисов, най-после приключи. Колкото и парадоксално да изглежда, оставката на министър Веселин Вучков заради отказа на премиера да го подкрепи в предложението за бърза смяна на Лазаров и Писанчев, ускори точно това - смяната на двамата.
Изкушените от партийните интриги ще отбележат, че влиянието на бившия вътрешен министър и председател на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов намалява. Докато Вучков беше негов заместник в предишния мандат, то Бъчварова работи врата до врата с Борисов вече шеста година. Номинираната за вътрешен министър няма никакъв опит в това ведомство, което обаче може да бъде и добра новина. Особено в система, където старите зависимости, дългогодишните интриги, разделението на лагери и корупционните лобита са публична тайна. Въпросът е кои ще бъдат познавачите на системата в нейния екип и каква точно политика ще провежда Бъчварова. Отговорът е очевиден:
Каквото реши той
Случаят с оставката на Вучков припомни, че Бойко Борисов отдава твърде много значение на личното си отношение и че вместо ясно начертана линия и програма, правителството често следва настроението на премиера. Борисов дори не се постара да скрие силното си раздразнение от внезапно и донякъде театрално подадената оставка на Веселин Вучков. „Около 5 секунди съм я бавил, докато напиша Да“, каза с неприкрит гняв премиерът. Което трябва да бъде достатъчен знак за всеки, който е зает да убеждава публиката, че има „нов Борисов“, различен от познатия ни от първия мандат на ГЕРБ. След като министър-председателят все пак поиска оставките на Лазаров и Писанчев, тогава единствената причина за оттеглянето на Вучков остава опаковката, а не съдържанието. А това не е сериозно.
В този стил бе и последвалото решение за номинирането на Румяна Бъчварова за министър на вътрешните работи. Очевиден е стремежът за избор на човек, на когото Борисов има силно доверие. Действие в стил „Ще ви кажа аз на вас!“.
Дългосрочният проблем от подобно набързо взето решение е, че се оголва полето на досегашните задължения на Румяна Бъчварова. Нейният екип започна крайно необходима административна реформа и най-после приближи въвеждането на ефективно електронно правителство. Тя отговаряше и за коалиционната политика, а тази дейност в подобно правителство отнема изключително много енергия.
Сега притесненията са в две посоки - ще продължи ли със същото темпо работата по електронното правителство и кой ще произвежда всекидневно съгласието в трудната коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок, с подкрепата на Патриотичния фронт и АБВ. А вътрешен министър да отговаря за мнозинството в парламента не звучи добре, нали?
Източник: Дойче веле