Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българско или руско председателство на ЕС?

27 ноември 2017, 09:45 часа • 11776 прочитания

В края на миналата седмица, по-точно 24 ноември, се състоя поредното важно международно събитие, което има пряко значение за бъдещето на България и което почти не беше отразено в българските медии. Става въпрос за срещата на лидерите на ЕС по отношение на т.нар. Източно партньорство – инициативата, която трябва да приобщи към европейската орбита бившите съветски републики Армения, Беларус, Азербайджан, Грузия, Молдова и Украйна.

Източно партньорство реално е един от сериозните проблеми за руската политика, защото представлява директна заплаха за жизеноважни сфери на влияние на Москва, които осигуряват буферното териториално спокойствие на Русия срещу Запада. Точно в рамките на Източното партньорство Украйна трябваше да подпише договор за асоцииране към ЕС – договор, който Виктор Янукович отказа да подпише и който доведе до "Майдана", а след това – до анексирането на Крим, санкциите на Запада срещу Русия и контрасанкциите на Русия срещу Запада.

Точно преди срещата на 24 ноември, външните министри на осем европейски държави – Великобритания, Швеция, Хърватия, Чехия, Латвия, Литва, Полша и Румъния, подписаха писмо, с което искат "по-активна и ефективна политика на ЕС спрямо Русия". С писмото тези държави искат от ЕС "адекватно, устойчиво и независимо финансиране" в борбата срещу пропагандата на Кремъл, след като наскоро европейските финансови министри одобриха 800 000 евро за 2018 година за борба точно срещу пропагандата – на Русия и на терористичните ислямистки групировки.

Много силен сигнал изпрати и председателят на Европейския съвет Доналд Туск. "Източно партньорство не е насочено срещу Русия. Това не е геополитическо състезание по красота между ЕС и Русия. Но ако беше, нямаше да се поколебая за секунда кого да избера", каза той, напомняйки, че първата половина от живота си е прекарал в съветския блок. А германският канцлер Ангела Меркел, която Борисов прегръща и окуражава, напомни случаите, при които има враждебна политика от страна на Русия спрямо шестте държави в Източно партньорство. За скорошното знаково изказване на британския премиер Тереза Мей спрямо Русия мисля няма нужда да напомням - тя го повтори и сега!

На този фон, българският премиер Бойко Борисов не обели и дума по въпроса. И това месец преди България да поеме ротационното председателство на ЕС. Борисов пак се опита да се покаже по своя безподобно изпростен начин като медиатор, възприе отново позицията "приятели сме с всички" - нещо, което е невъзможно, и дори си позволи думи, които подсказват явна проруска линия – ЕС да пусне Великобритания да излезе без официално споразумение и без да плати ангажиментите си към европейския бюджет?! Това ли е поведението на премиера на страната-бъдещ председател на ЕС – окуражаване на неизпълнението на отдавна поети ангажименти и на бъдещ по-голям разлом?! Защото това става, когато няма подписани договори и те не се спазват!

Не е тайна, че в ЕС има дълбоко разделение относно руската външна политика, което води Съюза по пътя на тоталния крах. И то е факт, защото упорито доста страни-членки не желаят все още да направят цивилизационен избор, но искат да се възползват от възможностите, удобствата и облагите, които предлага ЕС, без да допринасят в отговор реципрочно тези привилегии да продължат да съществуват. Но цивилизационният избор е неизбежен – дали искаме да живеем в свят, в който гласът на обикновените хора все пак се чува и се зачита и в който позволилите си да го забравят рано или късно отиват в миниманса, даже понякога в затвора, или в свят, в който зад маската на непогрешимост един човек или малка група от хора живеят удобно на превития гръб на всички останали, докато ги лъжат, че така е най-добре?!

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес