Пак така, тихомълком, затулена сред скандали със снимки, сняг и размахваща се отговорност, мина новината за новите правила, които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е разписала по отношение на болните от хроничен вирусен хепатит C.
Стана ясно, че Касата нямало да заплаща лечението на хората с болестта, ако прецени, че те няма да живеят дълго. Това правило е прието от Надзора на здравната институция.
Пред "Дарик" от Касата обясниха, че като изключващи критерии за лечение са посочени случаите, при които се очаква ниска продължителност на живота поради несвързани с черния дроб други заболявания или пък поради злоупотреба с алкохол.
Нещо повече - до пациентите може да достигне модерната, но скъпа безинтерферонова терапия, която дава шанс за пълно излекуване от хепатит C. Предвидени са обаче ограничения в достъпа до програмата.
Да не говорим, че пациенти масово се оплакват, че особено в последните месеци на 2016 г. Касата спъва с бюрократични процедури отпускането на протоколи за лечението на заболяването. При много от страдащите от хепатит C това може да бъде и животозастрашаващо.
От Федерация "Български пациентски форум" вече определиха новите правила на НЗОК като "ужасяващ геноцид". Те трябва да влязат и в сила до 3-4 дни.
Така Касата се превръща един вид в лекуващ орган, който ще има отношение към това доколко и дали въобще е подходящо да се прилага лечение на някой болен. От НЗОК дори обясниха, че било по-добре да се лекуват хора, които са "перспективни".
За теб лечение, за теб - съжалявам
Доколкото става ясно от новите правила, НЗОК ще се ръководи от решенията на лекарите дали едно лечение е целесъобразно, за да прецени дали да го плати.
"Притеснявам се, че пациентите наистина са обречени. Ако пациент има бъбречна недостатъчност и хепатит C, и двете заболявания намаляват преживяемостта му и той попада в първия изключващ критерий. В същото време европейските правила за правилно лечение на хепатит C определят няколко приоритетни групи, сред които са именно пациентите с бъбречна недостатъчност и хепатит C", коментира пред bTV проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на "Александровска" болница.
Представяте ли си, уважаеми читатели, на някой от нас да му се наложи лечение и някаква бюрократична машина да задейства купища "експертни" оценки, които да определят живота ни като "не перспективен", като някаква материя, която днес я има, утре - три метра под земята. Това е толкова отвратителен и скандален подход, че едва ли скоро е хрумвало нещо по-нечовешко, нещо, което сваля живота до нивото на нечия преценка.
Та както е тръгнало, утре нека направо с помощта и на прословутите пръстови отпечатъци да решават кога да умираме! Какво ще се хабят някакви си институции да се грижат за тежко болните! Те нали са на доизживяване?!
В последните дни на 2016 година стана ясно, че Здравната каса е свършила с парите за здраве дори за спешни случаи, а бюджетът ѝ е надхвърлен във всички пера. Само над 110 млн. лв. са дълговете, които НЗОК е натрупала към болници и аптеки, а така от безпаричие в здравеопазването се взимат крайно стряскащи мерки, като тази с болните от хепатит C...
В Хипократовата клетва пише: "..Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща..". А който си въобразява, че стои над нея, извършва престъпление срещу Човека и неговата същност!
Автор: Румен Скрински