2024-тa настъпи, но това нямаше да стане, ако не й бяхме помогнали - пращайки десет милиарда емотикони.
Годината, обявиха веднага от Международната космическа станция, при никакво положение нямаше да настъпи, ако не бяхме копирали една и съща видеокартичка и само с няколко разшервания в месинджър не я бяхме изпратили на десетки приятели, които почти не познаваме, но и те почти не ни познават.
Нямаше да настъпи годината също, ако една камара банки, оператори, приложения и други финансово-приятелски компании не я бяха честитили на клиентите си по телефона, имейла и цялата база данни, която са докопали. Все пак мина една седмица откакто те честитиха Коледа. И се притесниха, че ти вече може да си позабравил вълнението, което изпита от отварянето на техните съобщения и пратиха нова серия от други.
А защо новата 2024-та настъпи в социалните мрежи? Ясно е: заради система от реципрочности. Не е учтиво, ако ти честитят годината да не я честитиш и ти, и не е учтиво ако ти си я честитил, да не ти е честитят обратно. От това обстоятелство на възпитанието зависят много неща. Сред тях - настъпването на новата година.
Има и научен прогрес. Айнщайн откри теорията на относителността, Стив Джобс - смартфона, Зукърбърг - Facebook. А всички накрая дружно откриха гигантската тавтология на виртуалното пожелание и бързо нацъкания новогодишен ентусиазъм. За да доведат честитките до онази безкрайност, която навремето бе само в сферата на теоретичната математика, но отскоро е в сферата на практичната налудничава мания за ненормално честитене до пето коляно.
Нямаше да настъпи също 2024-та, ако де що има политик не бе изсипал пожелания на невероятно интересната си страница във Фейсбук. И е очевидно, че нямаше да настъпи, ако де що новинарски емисии не изсипят новогодишния материал за изсипване.
Затова, ако случайно сте пропуснали, не забравяйте да отговорите на всички честитки и да честитите на всички. Ако не го направите - годината може да започне за останалите, но не и за вас. Внимавайте да не останете така заклещени в предходната.
Автор: Георги Петров