Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Община Видин възстанови турския барутен склад

22 май 2019, 18:52 часа • 3980 прочитания

Община Видин възстанови в първоначалния му вид турския барутен склад, който се намира в непосредствена близост до крепостта „Баба Вида“ в Крайдунавския парк. 

Това е единственият вкопан в земята барутен склад на територията на страната ни, който е възстановен. Кметът Огнян Ценков днес посети обекта и потвърди, че ръководството на Общината изпълнява намерението си да облагороди стъпка по стъпка тази зона, където е разположена голяма част от културно-историческите забележителности в град Видин и други любопитни за туристите обекти.

„Преди две години с европейски средства извършихме ремонт и цялостна реставрация на турския склад и го превърнахме в един прекрасен Епиграфски център – Археологически музей на закрито с широк обществен достъп. На 20 май получихме решение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, във връзка с кандидатстването ни миналата година по Оперативна програма „Региони в растеж“, приоритетна ос 6 – „Регионален туризъм“ за одобряване на проекта за възстановяването на Видинската Синагога. Безвъзмездното финансиране ще бъде в размер на 8 275 000 лв. и още 1 500 000 лв. от фонда-посредник, за да възстановим в цялото й великолепие тази знакова сграда като културен център „Жул Паскин“. Използвам възможността още веднъж да благодаря на Правителството за това, че подкрепи за пореден път Община Видин и осигури европейско финансиране, на Организацията на евреите в България „Шалом“ и регионалното й сдружение във Видин за благородния жест да дарят Синагогата и сега ние сме на старта да вдъхнем нов живот на тази невероятна сграда“, каза Ценков. Кметът поясни, че турският барутен склад е възстановен със средства от общинския бюджет в размер на 16 000 лв., като ремонтните дейности са извършени от фирма „Универсал Ж“ с управител Жоро Василев.

Фионера Филипова, директор на Регионалния исторически музей, заяви, че съоръжения като барутния склад са малко известни в българската историография. Те са свързани с името на султан Баязид II, който управлява между 1481-1512 г., когато Османската империя започва сама да изработва барут. В началото в складовете се е правел барут, а впоследствие се е съхранявал, заедно с муниции и оръжие. Барутният склад няма статут на паметник на културата и няма категорични данни от кой период датира. Друг възстановен барутен склад със същите размери се намира в гр. Ардино, но той не е вкопан в земята.

Възстановяването на барутния погреб във Видин е направено изцяло в автентичния му вид - покривът е от пръст и затревен. „Тъй като помещението е влажно и вкопано в земята, в него не биха могли днес да бъдат изложени движими културни ценности. Целта беше да облагородим този район, защото барутниците са се намирали в отбранителната зона на „Баба Вида“, коментира Филипова.

Анелия Костова
Анелия Костова Отговорен редактор
Новините днес