Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бащата на един от загиналите в "Миджур" счита, че прокуратурата улеснява оправдателните присъди

20 юни 2018, 08:00 часа • 1978 прочитания

Очаквах тази присъда, защото естеството на обвинителния акт не предвещаваше нещо добро. Това заяви Димитър Димитров, баща на един от загиналите във взрива в завод "Миджур" край Горни Лом преди четири години. Обвиняеми, но невинни на първа инстанция, са собственикът на "Видекс" Валери Митков, чийто син загина в експлозията, бившият началник на отдел "Контрол на общоопасните средства" в МВР Божидар Василев, инспекторът по безопасност на труда в завод "Миджур" Палма Иванова и Ивелина Бахчеванова - бивш директор в икономическото министерство.

Според Димитров в обвинителния акт имало много експертизи, но нито една от тях не била насочена в търсене на пряка вина от обвинените по делото. Освен това нямало нито дума за вноса на мини за утилизиране. Той добави и, че по международна конвенция нашата държава се задължава да унищожи чакащите над 190 000 за утилизиране мини от завод "Миджур". Това беше реверанс към Валери Митков, смята бащата на загиналия Михаил.

Дадох дума пред паметта на сина си да търся истината, каквото и да ми струва. В България правосъдие трудно се раздава – особено на хора, които са по високите етажи на властта, добави Димитров пред Нова телевизия. Той смята да стигне до Европейския съд, ако се налага, защото вярва, че там няма да ги интересува кой какъв е. "Загубихме една битка, но не войната", каза покрусеният баща и поиска да бъдат наказани виновните – тези, които реално са извършили престъпление.

Същевременно кметът на село Чупрене Ваньо Костин съобщи, че днес, 20 юни, експерти от свикана от областния управител на Видин комисия, ще направят проверка на складовете на завод „Миджур” – заради складираните там над 190 000 мини, заради които Костин подаде сигнал, тъй като счита, че те не са съхранявани както трябва и дори нямат адекватна охрана.

"Живеем тук и живеем 4 години с тези мини – има известна доза притеснение, има риск, по всяко време може да се случи нещо непредвидено, но няма къде да ходим, тук живеем – единствената надежда е, ако държавата направи нещо", поясни Костин.

Предистория

Припомняме, че делото досега преминава при сериозни скандали – с искане за отвод на прокурор Мирослав Костов, защото е позволил унищожение на над 1500 мини, които, според него, не били доказателство по делото. Костов не е допуснал на първото заседание и Димитър Димитров. Това е станало, макар съдът да е разрешил присъствие.

Освен това, на редовно заседание на правителството от началото на февруари, 2015 година т.е. преди над 3 години, премиерът Бойко Борисов поиска да знае докъде е стигнало делото за "Миджур". А на 24 ноември същата година т.е. пак преди 3 години ГЕРБ не позволи чрез законова промяна да бъде спрян вносът на мини и боеприпаси за утилизация в България.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес