На 6 септември 2019 год. Велико Търново ще отбележи 134 годишнината от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Организатори на честванията са община Велико Търново, Националния военен университет „Васил Левски” и Великотърновската Света митрополия.
Програма:
10:30 ч. Военен ритуал за издигане на националното знаме на Република България
Празнично слово на д-р инж. Даниел Панов, кмет на община Велико Търново
Литературна композиция, посветена на празника на Съединението в изпълнение на възпитаници на ПМГ „Васил Друмев”.
Място: Пред сградата на община Велико Търново
10:50 ч. Военен ритуал по полагане на венци и цветя на признателност.
Място: Паметник „Майка България”
Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха.
И твойто име само кат мълвяха,
умираха без страх.
Из „Новото гробище над Сливница“ от Иван Вазов
11:15 ч. Откриване на паметник на генерал Сава Муткуров. Изпълнение на химна на Република България
Заупокойна молитва, отслужена от Великотърновския митрополит Григорий и освещаване на паметника
Официално слово на проф. Георги Камарашев - заместник-кмет на община Велико Търново и председател на Инициативния комитет
Поднасяне на венци и цветя
Място: Парк „Марно поле”, паметник на „Генерал Сава Муткуров”
21:30 ч. Аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов - звук и светлина”
Място: Площад „Цар Асен I”
...
Съединението през 1885 г. обединява българите от Източна Румелия и Княжество България. То е резултат от национално-освободителните борби на българите в Северна Тракия, които не се примиряват с несправедливите решения на Берлинския конгрес, разпокъсал на пет части българските земи след Освобождението. Съединението е осъществено от дейците на Българския таен централен революционен комитет начело със Захари Стоянов с подкрепата на народа. На 5 срещу 6 септември 1885 г. в Пловдив влизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев, които арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и членовете на областното управление. С прокламация е обявено Временно правителство с председател д-р Георги Странски, което провъзгласява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Във временното правителство и подготовката на Съединението участва и майор Сава Муткуров, родом от Търново. Той и Димитър Ризов на нарочна среща в Шумен уведомяват княз Александър I Батенберг за подготвяното дело и получават съгласието му. На 8 септември княз Батенберг с манифест, издаден в старата българска столица Търново, утвърждава съединението на двете български области в една държава и приема да бъде княз на Северна и Южна България. Подкрепата на княза за святото дело е решаваща и без нея то не би имало успех, въпреки силната народна воля. Съединението е защитено от българските войници и пълководци в Сръбско-българската война от 2 ноември до 7 декември 1885 г. Победата им е оповестена в европейския печат с думите ”капитаните победиха генералите“. Успехът във войната е основна предпоставка за международното признание на Съединението на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) и подписването на Българо-турската спогодба през 1886 г.
...
Денят на Съединението е обявен за официален празник на България с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г