Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Главният архитект на Варна призна за план за отводняване, който не е реализиран от 10 години

23 юни 2014, 08:03 часа • 32072 прочитания

Имаше планове да се направи отводнителна система от канали в „Аспарухово”. Варненска община кандидатства преди десет години, а разчетът беше за 100 литра на квадратен метър. За да се завърши този проект обаче, трябваше да има бутане на постройки. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия главният архитект на града Виктор Бузев.

В момента не може да се каже колко е процентът на незаконните къщи в квартала. Със сигурност над 50%, но всички документи са в ей тази кал, която виждате тук, посочи Бузев. И не поиска да се намесва в „политически теми” при зададен въпрос дали незаконните постройки са оставени, защото става въпрос за гласоподаватели от ромските малцинства.

Трябва да се обръща все повече внимание на т.нар. екосистеми и на горите. Горите изпълняват функцията на гъба и отпуска постепенно водата, а при „Аспарухово” това не е така, подчерта бившият шеф на Агенцията по горите Георги Костов. Второто, което трябва да се направи, е да се увеличи площта на т.нар. защитни гори – тези, които пазят от преки наводнения. Трето, има европейски практики за интегрирано управление на гори. Без разговор между институциите обаче това не може да се реализира.

Апелирам към всички български политици да приемат мораториум върху сечта на гори. Ако не го направят, да обяснят защо, включи се професор Михаил Константинов в разговора. Имам и личен апел – гласувайте за партии, които обещават грижа за природата. Защото ако я няма нея, няма ни и нас. И призив към хората – да се самоорганизират при такива бедствия. В Делиормана например се секат поголовно дървета, подчерта Константинов.

Още от 2006 година може да се намерят сигнали за незаконна сеч. В случая с „Аспарухово” мисля, че става въпрос за износ на дървесина, каза лидерът на „Зелените” Борислав Сандов. Трябва да се приложат практиките да не се унищожават горите, които задържат вода, да не се унищожават коритата на реките, където се тече водата, подчерта Сандов. Защо не се изпълнява директива 2007/60/ЕС? Вече има планове, оценки за предотвратяване на такива бедствия и те си седят някъде по папките на администрацията, възмути се Сандов. И поиска незабавно приемане на стратегията за борба с последиците от климатичните промени.

Абсурдно е да няма наредба за добрата грижа за горите. Това незабавно трябва да се приеме, подчерта Георги Костов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес