Хубаво е, когато човек се старае да премине към по-здравословен начин на живот, да загърби вредните си навици и да избягва нездравословните храни. Относно всяко нещо в живота си трябва да откриваме баланс и да подхождаме умерено - крайните действия никога не водят към добри резултати.
Според експертите един от здравословните на пръв вид навици се оказва всъщност подводен камък, който е рисков и поради него може да се образуват ракови клетки в организма, да се качат килограми или да се появи отслабване на паметта.
Ето защо изкуствените подсладители не са полезни за здравето
В следващите редове вижте за какво става дума:
Подсладители вместо захар
Захарта е известна и като “бяла смърт” и то не случайно - вредите й върху организма ни, когато я консумираме прекомерно, не са никак безобидни. И поради тази причина много хора започват да търсят алтернативи на захарта, сред които попадат и на подсладителите.
И въпреки че допреди няколко години подсладителите бяха най-подходящи за пациенти с диабет, то днес дори има цели магазини, фокусирани върху продажбата на всякакви видове подсладители, които и здравите предпочитат.
Подсладителите придобиват тази известност поради ниските калорийни стойности, но това не е единственото, за което да следите. Тези продукти често са по-вредни за нас, отколкото да са от полза.
Учените от Университета на Южна Калифорния правят проучвания, от които достигат до извода, че консумирането на много подсладители от деца в подрастваща възраст може да е рисково за последващи в бъдещето сериозни проблеми.
Тя е страхотен естествен подсладител и заместител на зависимости
Те провели своя експеримент върху плъхове в подрастваща възраст. Снабдявали ги редовно с едни от най-известните подсладители - захарин и стевия. С течение на времето се установява, че подсладителите са причинили трайно увреждане на паметта при плъховете.
Друго откритие на учените е свързано с негативното влияние на подсладителите и върху метаболизма. Те може да създадат предпоставка за диабет или други здравословни проблеми.
Освен тези две области, подсладителите въздействат и на червата. При опитните плъхове настъпили промени в преработването и усвояването на глюкозата, както и се понижили рецепторите на езика, разпознаващи сладкия вкус.
Естествените подсладители, които са полезни за вас
Кои подсладители да избягваме?
Винаги проучвайте вида на продуктите, които искате да закупите. Задължително е и да четете етикетите. Експертите съветват да избягвате няколко вида подсладители, сред които:
- Ксилитол - калориите му се равняват на захарта;
- Цикламат - забранен в редица страни, има данни, че може да причинява бъбречна недостатъчност;
- Захарин - синтетичен подсладител, не се усвоява от организма;
- Калиев ацесулфам - считан за канцероген;
- Аспартам - синтетичен подсладител, нанася щети върху целия организъм и може да е предпоставка за развитие на рак, когато се консумира в големи количества.