Храчките в носоглътката причиняват доста неудобства. Да не говорим, че никой не харесва натрупването на слуз в носоглътката. При малките деца в допълнение към лошото усещане, тя може да предизвика повръщане. Преди да се заемете с това как да се отървете от храчките в носоглътката, трябва да разберете защо се появяват.
Флегмата в носоглътката не изчезва: какви са причините?
Ако изведнъж в гърлото се появи неприятна слуз, а след това дълго време не изчезва оттам, за това може да има достатъчно причини. Най-често те са свързани с различни заболявания и патологии в частта пулмология и УНГ.
В повечето случаи причината е в следните заболявания:
- Хронична хрема.
- Простудни заболявания.
- Различни белодробни патологии.
- Тонзилит.
- Бронхиална астма.
- Фарингит.
- Кръвоизлив.
- Ларингит.
Проблемът е следният - ако при остро заболяване, за да се установи каква е причината за храчките, е възможно да се установи каква е причината за храчките, то при хронично протичане именно тези храчки могат да бъдат единственият видим симптом. Следователно ще бъде възможно да се постави точна диагноза само с помощта на лекар. Също така обаче причина за слузта в гърлото може да бъде дехидратацията или лошите навици, както и работата в запрашено помещение.
Как да се преборим с постоянните храчки в гърлото?
Флегма в носоглътката: лечение и съвети
Важно е да запомните, че не можете да се отървете само от симптома. Необходимо е да разберете каква е причината и вече да се опитате да я лекувате. В този случай храчките в носоглътката вече няма да са заради това, което ще се появи, и просто ще изчезнат.
Въпреки това, ако е много необходимо, можете да опитате да се отървете само от храчките. Но това не означава, че не е нужно да се обърнете към лекар за помощ. Трябва да се помни: такова решение може да бъде само временно. Ако то не помогне, ще трябва да потърсите причината по-задълбочено.
За да се отървете от храчките в гърлото, трябва да използвате различни отвари и настойки от билки, които имат отхрачващо действие.
Защо имаме храчки без кашлица?
Това могат да бъдат лайка, риган, алтея, жълт кантарион и градински чай. Такава отвара се приготвя просто. Просто трябва да вземете определена билка и да измерите необходимото количество от нея в малък съд. След това за всяка супена лъжица от растението трябва да добавите точно 200 милилитра вряла вода. И след това се вари на слаб огън в продължение на няколко три минути. Използвайте такава отвара три пъти дневно по една трета от чашата.
В противен случай се приготвя отвара от иглички от лиственица и борова кора. За тях трябва да вземете половин литър вряла вода и да изсипете в нея по една супена лъжица от двата компонента. След това сместа се вари в продължение на четвърт час, след което се настоява за 45 минути. Важно е да оставите съда затворен и на място с леко повишена температура. Пийте такава иглолистна отвара три пъти дневно, но по две супени лъжици.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.