Алергията към цветен прашец (медицинско наименование "полиноза") е сериозно заболяване, причинено от алергична реакция на организма към прашеца на ветроопрашвани растения. Нейните прояви се наблюдават през целия топъл сезон и тормозят почти половината от човечеството. Заболяването не е животозастрашаващо, освен в случаите на обостряне на бронхиална астма. В стари времена полинозата се наричаше "сенна хрема", свързвайки я със сенокос - събиране на цъфтящи фуражни треви.
Симптоми на поленова алергия
Има три вълни на обостряне на заболяването:
- април-май - цъфтеж на широколистни дървета и храсти;
- юни-юли - цъфтеж на житни растения и билки;
- Август-септември - цъфтеж на плевелите.
Изтощителни симптоми към цветния прашец:
- ринит - хрема, кихане, назална конгестия, обилно воднисто течение;
- конюнктивит - зачервяване на клепачите и склерата, сърбеж и болка в очите, сълзене и лигавица от очите;
- поленова астма - оток на назофаринкса и трахеята, затруднено дишане, кашлица, дрезгав глас;
- главоболие, умора, изпотяване, сънливост, слабост.
Децата могат да развият запушване на ушите до загуба на слуха, копривна треска, хранителни алергии. В някои случаи обострянето на заболяването причинява повишаване на температурата.
Тези симптоми се отключват, ако имате алергия към кафе
Алергията към цветния прашец е погрешна реакция на имунната система към някои механични стимули, които навлизат в лигавицата. Сбърквайки протеините в поленовите зърна с враждебни вируси, той включва защитната система - течни секрети, които отмиват нахлуващите врагове от тялото. При повечето пациенти симптомите започват да се проявяват, когато върху лигавицата се отложат 40-50 зърна. Но понякога са достатъчни 3-5 прашинки, за да може тялото да реагира бурно на тях.
Забравете за алергията към цветен прашец - има решение
За да бъде лечението на алергията по-успешно, е важно да се придържате към редица правила у дома. Основното е елиминирането на алергените. Това означава, че в къщата не трябва да има "прахоуловители" - пухкави килими, голям брой меки играчки, текстил за интериорна декорация. Дори меката мебел и спалното бельо натрупват много прах, който може да съдържа прашец от алергенни растения, акари, алергени от животински косми и др. Честото мокро почистване и измиване намалява броя им в стаята.
Ако имате алергия към ягоди - тези симптоми са налични
Как да се предпазим от алергията към цветния прашец?
Когато се сблъскате с полени през пролетта, има редица защитни мерки, които могат да помогнат за намаляване на алергичните симптоми. Ето защо не се препоръчва интензивно да спортувате, да сушите дрехи навън, да карате кола с отворени прозорци и дори да косите тревата в градината.
В допълнение към тези случаи на директно излагане на алергени, може да има и някои скрити фактори, които могат да повлияят на алергичната реакция. Например, замърсяването на въздуха дразни дихателните пътища и улеснява проникването на прашеца, да не говорим, че замърсяването прави прашеца по-крехък, което го разгражда на още по-малки и по-летливи частици. Поради силното замърсяване рискът от излагане се увеличава още повече.