Всеки организъм е балансирана система. Човешкото тяло има определено количество вода, тъкани, клетки, елементи, витамини и т.н. Всеки дисбаланс има отрицателно въздействие върху нашата система.
Витамините са незаменим фактор в човешкото хранене. Болестите, свързани с липсата на витамини, са известни отдавна. Тези заболявания по правило се лекуват с разнообразна, пълноценна и богата на определени витамини храна, казва диетологът Светлана Фус .
Лекар: До какво води дефицитът на витамин К ?
Витамин К играе важна роля в организма. Насърчава съсирването на кръвта, тоест коагулацията. Без него е невъзможно образуването на кръвни съсиреци, предотвратяване на вътрешно и външно кървене. Оттук всъщност се появи буквата К в името на витамина (от коагулация - сгъване). Витамин К е необходим за образуването на протромбин, важен компонент за коагулацията на кръвта, произведен от човешкия черен дроб.
Освен че допринася за нормалното съсирване на кръвта, витамин К поддържа здравата функция на бъбреците. Доказано е, че този витамин активно влияе върху метаболизма в костната и съединителната тъкан, насърчава усвояването на калций в костите. Достатъчното количество витамин К в организма е превенцията на остеопорозата, заболяване, при което костите стават крехки и се чупят лесно. А това е особено важно за жените в менопауза. Витамин К влияе върху състоянието на кръвоносните съдове и сърцето, което предотвратява отлагането на калций в съдовете и върху атеросклеротичните плаки. И намалява риска от сърдечни заболявания, инсулт и инфаркт.
В какво се съдържа? Витамин К има две форми: К1 и К2.
Първият - витамин К1 (филохинон) влиза в тялото с храната. Среща се в много растения и е един от продуктите на фотосинтезата. Лидерите в съдържанието му са:
· магданоз
· спанак
· зеленолистна маруля
· броколи
· зелени видове зеле
· киви
· морков
· домат
· пипер
Сред животинските продукти:
· черен дроб
· млечни продукти
Учени: Дефицит на витамин К може да доведе до смърт при COVID-19
Втората форма – витамин К2 (менахинон) се синтезира в дебелото черво от специални бактерии.
Благодарение на нормалното функциониране на микроорганизмите и правилното хранене в човешкия организъм се поддържа достатъчно количество витамини К1 и К2. Това е, когато става въпрос за правилното, тоест балансирано хранене и нормалното състояние на микрофлората.
За съжаление, дефицитът на този витамин не е рядкост. Особено сред хората, които дори през лятото не консумират достатъчно зеленчуци и плодове, хранят се с еднообразна или предимно бърза храна и са на ограничителни диети. Усвояването на витамина се влошава поради проблеми със стомашно-чревния тракт, лоши навици, както и поради стрес и преумора.
Но има хора, които трябва да се уверят, че няма твърде много витамин К в диетата. Това са хора, приемащи директни антикоагуланти, които са предназначени да сведат до минимум риска от образуване на кръвни съсиреци. В този случай трябва да получите препоръките на лекаря относно количеството зеленчуци и други храни, съдържащи този витамин.
Достатъчно е възрастен човек да приема само 100-120 микрограма витамин на ден. Лабораторните изследвания ще ви помогнат да проверите за неговия недостиг.