Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайните на варенето на яйцата за боядисване - няма да се спукат никога!

11 април 2023, 07:55 часа

Има хора със завидно самочувствие. Когато ги попиташ дали умеят да готвят, отговарят гордо: "Разбира се! Ако знаеш само какви варени яйца готвя!". А когато им обясниш, че дори това не вършат правилно, им остава само да гледат умно.

Сякаш варените яйца са едно от най-простите ястия, за които може да се сетим. Въпреки това, дори тази тема е спорна. Хората не са съгласни по различни въпроси. Колко минути да ги варим? Какво да направим, за да не се спукат – да солим водата? Да сипваме оцет?

Ами ако се окаже, че всички начини и тънкости за варене на яйца, за които сте чували, са погрешни?

Как да превърнем обикновените яйца в перфектната закуска с помощта на науката? Да започнем с най-честите грешки.

Ето погрешните начини за варене на рохкаво сварени яйца!

1. Посолявате водата, за да не се спукат яйцата. Всъщност, солта не укрепва черупката, но – изненада!, прониква през нея и променя вкуса на белтъка.

2. Сипвате оцет. Тук действието е различно: ако яйцето се спука, оцетът просто помага на изтичащия белтък да коагулира, а то си остава спукано.

3. Варите яйца в кипяща (вряща) вода. Така белтъкът се превръща в подобие на суха гума: когато се вари, част от него се изпарява през черупката.

4. Слагате яйцата в студена вода и я изключвате, щом заври. Този метод е отчасти правилен, но твърде много зависи от обема на водата и скоростта на нейното нагряване.

5. Пробивате яйцето с игла в областта на въздушната камера, за да не се спука. Всъщност, то се пука не заради тази камера, а защото се премята в кипящата вода и се удря в стените на съда.

Как правилно се варят яйца, за да бъдат рохкави?

Наливате вода в тенджера, добавяте сол (както споменахме, това е за вкус, а не, за да остане черупката непокътната). Слагате съда на котлона и изчаквате, докато водата се загрее до 80-85°C – ще познаете този момент по въздушните мехурчета, които започват да се издигат към повърхността.

Внимателно потапяте яйцето във водата със супена лъжица, за да не се счупи. Варенето на голямо яйце така, че да бъде рохкаво, отнема четири минути, а на средно по големина - три минути и половина.

Какво категорично не трябва да правите?

Първо: не бива да варите току-що извадени от хладилника яйца!

Второ: не слагайте яйца в студена вода!

Трето: не варете яйца в кипяща вода!

Как правилно се варят яйца, за да бъдат твърди?

Отначало потъркаляйте малко яйцата върху масата: обикновено жълтъкът плува в по-малко плътния от него белтък, но не точно в центъра. Затова тази манипулация ще ви позволи да преместите жълтъка на правилното място в центъра.

Загрявате съд с вода до 80–85 °C, добавяте сол.

Потапяте яйцата във водата за 10 минути. От време на време ги търкаляте внимателно с лъжица: целта е все тази, жълтъкът да отиде в центъра. Изваждате яйцата.

За обичайната консумация леко ги почукайте по масата, за да се напука черупката и веднага ги залейте с ледена вода. Тя ще влезе вътре, ще охлади яйцето, ще се разпространи под черупката и ще позволи лесното й обелване.

Виждали сте зеленикав пръстен около жълтъка на твърдо сварено яйце, нали? Това означава, че е бил варено твърде дълго.

Напомняме, че за да останат яйцата цели, не са необходими сол, оцет или пробиване - достатъчно е да не ги варите в кипяща вода. Така те няма да подскачат из тенджерата и не ще се счупят, част от белтъка също няма да се изпари - а ще остане фин и вкусен.

А великденските яйца, разбира се, ги очакват тържествените церемонии по боядисването.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес