Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шестте най-добри методи за продуктивност събрани на едно място

29 септември 2023, 11:20 часа

Един добър метод за продуктивност може да направи разликата между неорганизиран, непълен ден и такъв, в който да свършите много и да се чувствате страхотно. Ето защо съществуват толкова много методи, техники и хакове.

Въпреки това, не всеки метод за продуктивност ще работи за всеки човек, така че ето шест. Опитайте едно, което звучи като най-доброто решение за вашето мислене и работа.

„Методът на действие“ на производителността

Този метод е за продължаване на задачата, когато жонглирате с множество проекти. Той ви призовава да организирате задачите си в три категории: стъпки за действие, препратки и не чак толкова належащи. След като направите това, поставяте всичко в електронна таблица с тези три категории като заглавия на колони. Поставяте задачи във всяка колона заедно с бележки, допълнителен материал и всичко друго, от което се нуждаете и ги местите, докато променят обозначенията си, тъй като това, което днес е заден план, може да бъде стъпка за действие утре. Организирането на всичко по този начин ви помага да сте в крак с най-неотложните нужди.

10 начина да бъдете по-продуктивни и успешни

Методът на производителност 3-3-3

Използвайки тази техника, вие се стремите да планирате деня си на три: прекарайте първите си три часа в задълбочена работа по най-важния си проект, след това изпълнете три други спешни задачи, които изискват по-малко време, и след това направете три задачи за „поддръжка“, като например отговор на имейли или планиране на друга работа. Този метод работи, защото вършите своята задълбочена, фокусирана работа предварително, което ви въвежда в зоната и ви дава чувство за постижение, което прави справянето с нещата след това по-лесно.

Методът за производителност „Изяжте жабата“

Подобно на 3-3-3, методът „Изяжте жабата“ ви кани да се захванете с най-голямата си, най-страшна и най-тежка задача първо. Каквато и времеемка задача да ви държи будни през нощта, това е, което трябва да направите първо. След това всичко останало трябва да е лесно. Някои привърженици твърдят, че трябва да „изядете жабата“ веднага щом се събудите, но този метод може да работи по всякакъв график, стига да се ангажирате да се заемете с трудното нещо рано, ентусиазирано и без колебание, като по този начин освободите останалата част от вашия ден за друга работа и намаляване на общото ви ниво на стрес.

Методът за производителност Канбан

Канбан е подобен на метода на действие, но изисква от вас да етикетирате задачите си като задачи, правене и свършени. Работи най-добре, когато се управлява в електронна таблица или дори на голяма дъска с лепкави бележки, но имате нужда от трите колони, за да можете да преместите всичко, което е завършено, в купчината „свършено“ и всичко, което все още трябва да направите, в „задачи“. Ако сте визуален човек, това ще промени играта, тъй като ви помага лесно да видите какво трябва да се направи и ви доставя известно удовлетворение, когато видите какво вече сте постигнали, натрупано под „свършено“. ”

Методът за производителност на времето

Друг трик за зрително настроените и мотивирани, времето изисква да планирате целия си ден. Всяка дейност, от отговаряне на имейли до работа по голям проект, до хапване на лека закуска, трябва да присъства в календара ви. Много по-лесно е да използвате дигитален календар, за това, тъй като голяма част от средния ден подлежи на промяна и е по-лесно да премествате нещата там, отколкото във физически плановик, но се опитайте да не се отклонявате и от графика много. Идеята зад този метод е, че ви позволява да планирате да отделите точно толкова време за всяка задача, колкото ви е необходимо, за да я изпълните, като същевременно запълвате целия си ден с активност.

Тази малка промяна в деня ви ще ви направи по-щастливи и продуктивни

Техниката за продуктивност Pomodoro

Това е стар режим на готовност, който е издържал теста на времето, защото работи толкова добре: Работете 25 минути върху задача, направете кратка почивка от около пет минути и отново работете 25 минути. Всеки път, когато завършите четири 25-минутни цикъла, направете по-дълга почивка. Това ви кара да работите усилено в тези 25-минутни изблици, тъй като знаете, че идва малко отсрочка. Почивката ви презарежда и се връщате към нея отново и отново, докато работата ви приключи.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес