Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работодатели могат да оценят риска от COVID-19 онлайн

30 юни 2020, 09:56 часа • 8107 прочитания

Работодателите в България вече могат да оценяват риска от разпространението на COVID-19 онлайн. Това става с помощта на адаптирания на български език инструмент за оценка, разработен от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA), съобщават от Гражданска инспекция по труда.

Изрично е отбелязано, че информацията в него не обхваща здравните заведения, за които са налични специфични нормативни актове и указания на здравните органи.

Инструментът включва различни модули, даващи насока за основните рискове за разпространение на заразата от COVID-19, и мерки, които работодателят следва да предприеме за минимизирането им чрез: организацията и процедурите; управлението на работното място; насърчаването и осигуряването на възможност за спазване на хигиена; пътуването от и до работното място и пътуването, свързано с работата; работата от разстояние; външните лица в обекта; отварянето на помещенията след прекъсване дейността на обекта; организирането на срещи или мероприятия с външни лица; командировки; допълнителните рискове, свързани с конкретното предприятие.

Той може да бъде използван и за обучения и инструктажи, както и за ограничаване разпространението на различни видове грипни вируси с цел намаляване на дните отпуск за временна неработоспособност заради тях.

Интерактивният инструмент за онлайн оценка на риска от разпространение на коронавирус е свободно достъпен, само срещу регистрация, през OiRA платформата на EU-OSHA.

Можете да го намерите тук.

На специализираната платформа са публикувани множество интерактивни инструменти за онлайн оценка на риска в различни сектори и икономически дейности, предназначени за подкрепа основно на микро- и малките предприятия. Най-много - 41 бр. инструменти, са разработени от България.

Помощник-инспектори, назначени по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ във всяка Дирекция „Инспекция по труда“, могат да демонстрират на работодателите или на техни представители функционалностите на инструментите.

По този повод днес националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев се оплака, че има усилено желание за тестване на работници от страна на различни предприятия, фирми и общини. Това по думите му не е радостно, защото това дава само момента картина, а не ясна представа дали наистина утре няма да има болен в този завод, например. Трябва да се търси здрав разум в здравните мерки, призова той.

Доц. Кунчев: Ще налагаме глоби, докато ги научим да се държат както трябва

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес