Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа помощ при инфаркт - какво трябва да направите

10 август 2023, 10:22 часа

ИНФАРКТ НА МИОКАРДА е смърт на участък от сърдечния мускул поради неговата продължителна исхемия поради спазъм или тромбоза на коронарните артерии. Един от характерните признаци на инфаркт на миокарда е страхът от смъртта.

- Продължителна интензивна притискаща болка в лявата страна на гръдния кош, на ръката, рамото, врата, гърба, лопатките, долната челюст и стомаха.

- Болката продължава дори след прием на нитроглицерин.

- Има страх от смъртта, човек пребледнява, появява се студена пот.

- Състояние на припадък.

Не винаги заболяването се проявява в такава класическа картина. Човек може да почувства само дискомфорт в гърдите или прекъсвания в работата на сърцето. В някои случаи изобщо няма болка. Освен това има атипични случаи на инфаркт на миокарда, когато заболяването се проявява със затруднено дишане със задух или коремна болка, гадене, повръщане и храносмилателни разстройства.

Когато се появят тези симптоми, трябва да се обадите на "БЪРЗА ПОМОЩ" (за предпочитане специализиран кардиологичен или реанимационен екип)!

Лекар: Тези 4 симптома се появяват няколко месеца преди инфаркт

КАКВО ДА НАПРАВИМ ПРЕДИ ПРИСТИГАНЕТО НА БЪРЗА Помощ?

1. Премахнете физическата активност, не се разхождайте, не пушете, не яжте до пристигането на лекаря.

2. Свалете или разкопчайте дрехите, които затрудняват дишането.

3. Отворете прозорец или включете климатика, за да влезе чист въздух.

4. Легнете в леглото с повдигната глава или седнете (за предпочитане на стол с подлакътници), така че горната част на тялото да е повдигната.

5. Вземете половин таблетка (0,25 g) ацетилсалицилова киселина (аспирин) - сдъвчете таблетката, не гълтайте, оставете да се абсорбира под езика. В същото време поставете под езика таблетка нитроглицерин (капсула, доза спрей). Многократно нитроглицерин може да се прилага на интервали от 15-20 минути. Нитроглицеринът не се препоръчва, когато миокардният инфаркт е придружен от ниско кръвно налягане.

6. В състояние на паника трябва да вземете успокоително - валериан или корвалол.

При съмнение за сърдечен арест (липса на съзнание, дишане, пулс на каротидните артерии, кръвно налягане) трябва незабавно да започне реанимация. За да спасите човек, имате 3-5 минути, за това запомнете алгоритъма на действията:

За да стартирате спряло сърце от височина 30-40 см от гърдите на пациента, върху гърдите се нанася силен удар с ръба на дланта, стисната в юмрук (прекордиален удар). След това усетете пулса на каротидната артерия. Ако го няма, отидете на индиректен сърдечен масаж и изкуствено дишане.

Лекар: Този сутрешен симптом издава бъдещ инфаркт

· Поставете валяк, изграден от импровизирани предмети, под врата на пациента. Наклонете главата на пациента възможно най-назад. Ако е необходимо, почистете устата с кърпичка.

Приблизително 15 компресии на гърдите трябва да се редуват с две пълни издишвания през устата или носа. Проверявайте периодично своя каротиден пулс.

· Спасителните дейности трябва да продължат до пристигането на линейката. След пристигането на екипа на Бърза помощ дайте възможност на лекарите да направят каквото е необходимо.

ЗАПОМНЕТЕ, че инфарктът на миокарда е предотвратим!

За да се избегне развитието на заболяването, е необходимо да се подложи на своевременно изследване на сърдечно-съдовата система и да се наблюдава от кардиолог.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес