Пъпешът е един от най-предпочитаните и любимите плодове през лятото. Той е сочен, сладък и едновременно с това, много полезен. За наше щастие не съдържа и голямо количество калории. Богат е на витамин С и други необходими на организма витамини и минерали.
Например с една чаша нарязан пъпеш можем да си набавим нужното количество витамин С за деня. Някои сортове пъпеши са с оранжев цвят, който се дължи на бета-каротин, превръщащ се във витамин А в организма ни. Освен това пъпешът е богат и на мед, калий, лутеин, фолиева киселина, зеаксанти, както и съдържа солидно количество вода.
Кои са ползите от консумирането на пъпеш, вижте в следващите редове.
Какво се случва с тялото ви, ако всеки ден ядете пъпеш?
Ползи от пъпеша
Трябва да имаме предвид, че всички сортове пъпеши имат висок гликемичен индекс, тъй като съдържат голямо количество плодови захари. Това може да е проблем за хората, които трябва да се предпазват от повишаване нивата на кръвната захар и инсулина.
Пъпешите са богати и на витамини и антиоксиданти, като имат успокояващи, антимикробни и противовъзпалителни свойства. Редовната консумация на пъпеш в умерени количества може да спомогне за по-добро храносмилане, забързване на метаболизма, подобряване работата на червата, облекчаване на запека. Благодарение на антиоксидантите в състава му, пъпешът спомага и при борбата със свободните радикали, по-бързото облекчаване на възпаленията и укрепване на имунитета.
Витамин С е един от най-мощните антиоксиданти, като по този начин се укрепва имунната система, подобрява се защитата на организма от различни микроби и бактерии.
Консумацията на пъпеш стимулира и производството на ензими и хормони, правилното делене на ДНК клетките и др. процеси, възпиращи развитието на ракови заболявания.
Защо никога не трябва да ядете пъпеш на празен стомах?
Вече споменахме, че оранжевите пъпеши дължат цвета си на бета-каротина, превръщащ се във витамин А. Това е още един мощен антиоксидант, който е от голямо значение за правилното делене на клетките, за здравето на очите, кожата, косата, ноктите и др. Витамин А е важен и за образуването на антитела срещу вируси и инфекции, както и има свойството да регулира функциите на имунитета и на черния дроб.
Пъпешът е добре да се консумира и при влошено зрение, тъй като в състава му откриваме 2 важни за здравето на очите ни антиоксиданта - лутеин и зеаксантин. Те са известни със свойствата си да предпазват от вредните слънчеви лъчи и забавят стареенето на ретината.
В състава на пъпеша откриваме още цинк, омега-3 мастни киселини, витамин Е и други полезни вещества.