Учебната година започна в сянката на COVID-19 и с нови правила в училище – влияе ли това на психиката на децата?
Не трябва да вменяваме нашата тревога на децата в условията на коронавирус, обясни от ефира на btv клиничният психолог Велислава Донкина.
Новите правила в училище за носене на маски и спазване на дистанции не би трябвало да породят тревога у децата, смята тя.
„Идеята да има правила в развитието на човека, те не са, за да ни ограничават, а помагат на човешката психика да се структурира, помагат да разберем какво желаем. Ако няма никакви правила, самият човек сам започва да си формира рестрикции и фобии. Правилата са нещо, което ни помага, няма нищо страшно за едно дете да се реферира към правилата и да му се обясни смисълът“, каза още Донкина.
Според детския психолог Иван Игов, децата не са усетили толкова много кризисната ситуация, за разлика от персоналът в училище, в който има напрежение, защото болшинството от учителите са в рискова група.
"Те (бел.ред.- децата) тръгнаха с удоволствие на училище. Вярно, нямаше тържествата, които повечето изчакваха, но то се превърна в едно приключение. Срещнах родители, които се опитваха да убеждават децата си да носят маски", каза Игов пред Bulgaria ON AIR.