Обикновено пристрастеността към алкохола се развива неусетно. Всичко започва с чашка от любимото питие вечер след работа.
Британският лекар Саймън Чапъл споделя, че голяма част от хората са убедени, че могат да контролират тази свой навик. Но това не е така, защото въпреки сигналите, изпращани от тялото ни, не се отказваме от вечерното питие.
Експертът разкри признаците, които издават, че алкохолът вреди не само на здравето, но и на благосъстоянието на човек.
1. Загуба на контрол
Според Саймън Чапъл, ако човек през целия ден с нетърпение очаква питието, планирано за вечерта, това е тревожен сигнал. Ако идеята и реалната перспектива за отказ от този навик предизвиква безпокойство и влошаване на настроението, това означава, че има проблем.
2. Вътрешни противоречия и конфликти
Човек може да осъзнава, че злоупотребява с алкохола и да иска да се откаже от него, но на практика не може да го направи. Често при такива обстоятелства пиенето служи като начин за заглушаване гласа на съвестта, което води до вътрешни противоречия и конфликти.
3. Увереност, че алкохолът е полезен
В повечето случаи хората вярват, че алкохолът им помага да се справят със стреса, тревожността, депресията. Но това е един от тревожните сигнали за наличието на пристрастеност към него. Едва ли може да се каже, че консумацията на алкохол е полезна.
4. Коментари и шеги от страна на другите
Чапъл е на мнение, че когато човек започне да чува шеги и коментари от другите за любовта му към чашката, трябва да си зададе въпроса дали наистина има сериозен проблем.
Учените откриха как точно алкохолът вреди на мозъка
5. "Деактивиране" на паметта
Високите нива на алкохол в кръвта се отразяват отрицателно върху способността за формиране и запазване на нови спомени. Ако човек не си спомня какво е направил след консумацията на алкохол, този негов навик не може да се счита за нещо безобидно.
6. Алкохолът като начин за прекарване на времето
В такава ситуация засегнатото лице може да намери различни причини да пие през деня.
7. Изолация
Експертът е категоричен, че хората, които са пристрастени към алкохола, често започват да се изолират от приятелите им, които не пият, или от тези хора от обкръжението им, които намекват за проблема им.
8. Прекомерно изпотяване, тревожност, сърцебиене
Друг признак на зависимост е появата на изброените симптоми в периоди, когато човек не консумира алкохол. Освен прекомерно изпотяване, тревожност или сърцебиене, в най-тежките случаи може да се появят халюцинации и гърчове. Всичко това подсказва, че тялото има зависимост към алкохола.