Спазъмът е неконтролирано мускулно свиване, придружено от болезнена или остра болка. Нарушаването на инервацията на фаринкса причинява спазми в гърлото.
Фарингеалният пръстен се образува от два клона на автономната нервна система: симпатикова и парасимпатикова. Парасимпатиковите нервни влакна осигуряват чувствителност към двигателната активност и доставката на хранителни вещества. Симпатикови - стоят зад общата реакция на организма и мобилизирането на енергийните резерви. Нервната инервация поддържа кръвоносните съдове в добра форма. Всякакви нарушения в изградената система водят до затруднено нормално хранене и адекватно дишане.
Знаете ли този чудодеен народен лек за болно гърло?
Причини за спазмите на гърлото
1. „Сухото удавяне“ е реакция на тялото, причинена от контакт със студена вода. За да се предотврати навлизането на вода в белите дробове, готовите връзки се затварят неволно.
2. Абсцес на сливиците на фарингеалния пръстен - бурни импулси на нервните пътища, остра болка.
3. Тризъм на дъвкателните мускули - конвулсивно свиване на фарингеалния пръстен и челюстите.
4. Увреждане на глософарингеалния нерв - епиглотисът е раздразнен, слюнката или въздухът предизвикват задушаване.
5. Болести на ендокринната система - увеличената щитовидна жлеза оказва натиск върху ларинкса. Туморът на надбъбречните жлези е придружен от голямо количество адреналин, което затруднява производството на слюнка. Спазми на сухо гърло. Овлажнителят може да помогне малко да облекчи ситуацията.
6. Заболявания на стомашно-чревния тракт - спазмът тук е защитна реакция към рефлукса на стомашното съдържимо в хранопровода.
7. Чуждо тяло в гърлото.
8. Стресови ситуации. На първо място, пациентът трябва да се успокои. Масажът ще бъде полезен.
Само разтворете това във вода и премахнете киселини, болки в гърлото и хълцане
Ето какво трябва да направим:
1. По време на атака пациентът трябва да бъде успокоен, да се създаде спокойна среда и да се осигури чист въздух (разкопчайте яката, идете до прозореца).
2. Рефлекторни методи за облекчаване на спазми: наплискайте лицето и тялото със студена вода или раздразнете носната лигавица с памучен тампон или издухайте носа, нанесете амоняк или натиснете с шпатула корена на езика.
За да избегнете усложнения, трябва да се обадите на лекар.