Влажността чрез кондензация е явление, което се състои в преминаване на вода от нейното състояние на пара, в течно състояние, натрупвайки се върху студени повърхности. Кондензът възниква от дейности като готвене, миене или просто живеене.
Твърде много влажност причинява конденз, което означава, че влажността във въздуха се придържа към студени повърхности , например външни стени или прозорци.
В допълнение, кондензът ще се появи главно в помещения, където влажността на въздуха е с по-висока поради дейностите, които се извършват вътре. Вземете например кухнята или банята. Ако в тези помещения няма достатъчно вентилация, кондензът е неизбежен.
Ето защо ще продължим да разглеждаме какви са домашните решения за борба с кондензацията.
1- Вземете по-кратък душ
Един от основните приноси на водни пари е този, който произвеждаме, когато се къпем. Няма да навлизаме в безсмислена дискусия за това колко дълго трябва да продължи един душ. Но по-кратък душ - по-малко пара - по-малко конденз!
Ще има време да превърнете душа в церемония за релаксация. Но това ще стане, когато проблемите с влажността чрез конденз вече не съществуват.
2- Проветрете банята, за да извлечете излишната влага
Докато къпането все още е необходима задача, нека се опитаме да го направим по интелигентен начин. Първа препоръка: проветрете банята. Вярно, изглежда много очевидно, но очевидното не винаги е най-често срещаното. В случай, че е необходимо, нека уточним:
Оставянето на вратата широко отворена след душ не означава проветряване на банята. Единственото, което ще постигнете, е да разпръснете парата към останалата част от интериора на къщата. Проблемите с влажността чрез конденз ще се пренесат върху другите стени.
Вентилирането означава отваряне на ПРОЗОРЕЦА, който го има на външната стена на банята. Ако такъв не съществува, най-добрият вариант е да поставите ВЪЗДУШЕН ЕКСТРАКТОР, който го прави изкуствено, но поне успява да премахне влажността от околната среда.
3- Покрийте съдовете при готвене
Това също е очевидно, но трябва да го кажем. Като готвите в непокрити тенджери или тигани, вие умножавате проблемите с конденза у дома. Освен това ще изразходвате много повече енергия.
4- НЕ СУШЕТЕ дрехи на закрито
Знаем, че повече от една домакиня ще се усмихва сега, затова и уточнението си заслужава: „когато е възможно ...“
Знаем също така, че човек прибягва до тези спешни случаи, когато времето "не е с нас" и мокрите дрехи продължават да се трупат. Но също така е вярно, че дори и времето да се подобри, практиката става обичайна.
Ще бъде необходимо да се знае, че водата която губят дрехите, се пренася в околната среда . Въздухът се насища с влажност, конденза се генерира по стените, подовете и таваните, поради което уравнението никога няма да се затвори.
5. Проветрявайте, проветрявайте...
Да, точно така. Колкото и да е студено на вън, правете го поне два пъти дневно по 10-15 мин.