С началото на пролетта различни растения започват да се прашат. За страдащите от алергии това означава: неприятна хрема, кихане или червени очи. За да избегнете това, започнете да приемате лекарствата си в точното време. За това ще трябва да разберете дали прашецът, към който сме алергични, вече се носи във въздуха.
Май е месецът, когато растенията се опрашват най-много. Цъфтят най-различни треви и растения и гъбичките започват да отделят спори. Във въздуха има алергени, които могат не само да навредят на хората с хронични алергии, но и да повлияят при здрави хора.
Има начин да се избавим от пролетните алергии без лекарства
Тревни полени, които цъфтят през май
Най-честата причина за полиноза, тоест алергичен конюнктивит и парене, сълзене и зачервяване е в резултат на цъфтящите тревни растения. В сухи дни, когато концентрацията на алергени от тревния прашец е изключително висока, някои страдащи от алергии могат да получат симптоми на поленова астма, която се проявява с временна загуба на дихателен капацитет. В такива дни хората, алергични към тези алергени, се съветват да не се разхождат по ливадите и полянките, да не стоят в близост до окосена трева и зърнени култури.
Какво пожълтява през май?
Борът се среща в България в четири вида, които включват: бял бор, черен бор, бор и планински бор. През сезона на цветен прашец може да причини механично увреждане на носа, което води до алергичен ринит. Въпреки това не са докладвани сериозни, вредни случаи на алергия към алергени от боров прашец. През периода на боров прах и валежи е често срещана жълтата утайка в локви. Това са прашецът на борови дървета.
Алергия към соя - как да разберете?
Гъбични спори
Алергичните реакции към гъбичките се проявяват в различни форми. Често това е чрез вдишване, хранителна алергия, контактна алергия и дори алергия към антибиотици.
Спорите на гъбичките започват да се прашат през май, когато дните са много топли и са най-алергенните от всички плесени. Концентрацията на тези спори във въздуха през сезона на полените значително надвишава концентрацията на прашец, дори боров прашец. Техните спори са много по-малки от цветния прашец, благодарение на което те проникват по-дълбоко в дихателната ни система и следователно могат да причинят алергии в долните дихателни пътища.