Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои храчки са най-опасни за нас?

05 април 2024, 15:11 часа

Тялото произвежда слуз, известна още като храчки, която защитава чувствителните тъкани в дихателните пътища. Промените в цвета, плътността или количеството на храчките може да разкриват здравословен проблем, като респираторна инфекция, белодробно заболяване или рак. Слузта се състои от муцини и други протеини. Тялото произвежда слуз, за да поддържа тънките, деликатни тъкани на чувствителните зони влажни. Слузта очертава и предпазва чувствителните повърхности в тялото и помага за улавянето и отстраняването на малки частици чужди вещества, които могат да представляват заплаха.

Понякога белите дробове произвеждат твърде много слуз. Тялото се опитва да изхвърли този излишък, като го изкашля под формата на храчки.

Видове храчки

Различният цвят на храчките може да покаже дали човек има здравословен проблем и какъв е той. Ето какви цветове може да са храчките и какво индикира това:

* прозрачен, бял или сив
обикновено показва здрави бели дробове, но много храчки може да индикират белодробно заболяване, алергия или вирусна инфекция.

* тъмножълт или зелен
може да показва бактериална или вирусна инфекция като пневмония или кистозна фиброза, наследствено състояние, което включва прекомерно натрупване на слуз.

* кафяв
често се появяват при хора, които пушат и такива с  антракоза, болестно състояние в резултат на излагане на прах от въглища.

* розов
може да показва белодробен оток (течност в белите дробове) от състояние като застойна сърдечна недостатъчност.

* червен
може да е признак на вътрешно нараняване, рак на белия дроб или белодробна емболия, което е кръвен съсирек в белия дроб, който се нуждае от незабавна медицинска помощ

Защо имаме храчки без кашлица?

Причини за промяната в храчките
Много са причините за производство на прекомерно количество храчки или такива с необичаен цвят или текстура. Сред най-популярните от тях са:

Пушене
Тютюнопушенето увеличава риска от поява на различни заболявания, сред които рак на белия дроб, хроничен бронхит и хронична обструктивна белодробна болест. Една от причините за прекомерното производство на слуз може да бъде защитата на белите дробове от увреждане, причинено от малки частици.

Астма
Хората с астма имат дихателни пътища, които са чувствителни към алергени като прашец и замърсен въздух. Те също така имат по-висок риск от респираторни инфекции. Тези фактори могат да доведат до възпаление на дихателните пътища и да предизвикат произвеждане на допълнителна слуз, докато се опитват да се защитят. Възможностите за лечение включват идентифициране и избягване на “дразнители” и използване на инхалатори за управление или предотвратяване на атаки.

Кистозна фиброза
Човек с кистозна фиброза има наследени генетични характеристики, които карат тялото да произвежда гъста слуз. Тази необичайно гъста слуз може да блокира дихателните пътища и да причини затруднения в дишането. Гъстата слуз при кистозната фиброза  се превръща в идеална среда за растеж на бактерии, което увеличава риска от инфекция.

Инфекции на дихателните пътища
Храчките, които са с различен цвят от слюнката, може да са признак на инфекция на долните дихателни пътища, която засяга белите дробове. Примерите включват бактериална или вирусна пневмония и бронхит. При бактериалната инфекция храчките също могат да имат гъста консистенция и неприятна миризма. В ранните стадии на инфекцията  храчките могат да бъдат тъмнозелени или жълти. С изчезването на инфекцията цветът става по-светъл.

Как да се преборим с постоянните храчки в гърлото?

Ето няколко примера на инфекция на дихателните пътища, които оказват влияние върху храчките.

* COVID-19
Някои хора с COVID-19 имат суха кашлица, но около 30% имат кашлица, която отделя храчки. Това може да влоши проблемите с дишането. Едно проучване предполага, че тези с проблеми с дишането в началото на заболяването могат да развият по-тежки симптоми и с по-лош изход от тези, които за първи път са забелязали треска, болка и диария.
* Грип
Грипът или инфлуенцата е вирусна инфекция. Човек с грип може да има зелени или жълти храчки. Другите симптоми на грип включват: треска, кашлица, възпалено гърло, умора, главоболие, общи болки, диария и повръщане, особено при деца.
* Бронхит
Бронхитът е инфекция на главните дихателни пътища на белия дроб: бронхите. Те се възпаляват и произвеждат допълнителна слуз. Човек може да изкашля прозрачни, сиви или зеленикави храчки. Острият бронхит продължава около 3 седмици и обикновено изчезва без лечение. Лечението включва почивка, пиене на много течности и приемане на нестероидни противовъзпалителни средства за облекчаване на болката.
* Пневмония
Човек с пневмония може да има суха кашлица или кашлица, която произвежда гъсти жълти, зелени или кафяви храчки или такива с петна от кръв. Това е вирусна или бактериална инфекция, която води до подуване на белодробната тъкан.
Други често срещани симптоми включват: затруднено дишане, болка в гърдите, ускорен сърдечен ритъм, втрисане, липса на апетит.
* Туберкулоза
Туберкулозата е бактериална инфекция, която обикновено засяга белите дробове, но може да се появи и в други части на тялото, като например стомаха. Човек с белодробна туберкулоза може да изкашля кръв или кървава храчка.
Други симптоми включват: тежка кашлица, продължаваща 3 седмици или повече, болка в гърдите, слабост и умора, липса на апетит и загуба на тегло, втрисане, нощно изпотяване.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес