Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да преодолеем старческото безсъние?

13 ноември 2023, 09:19 часа

Често наблюдавано след 65-годишната възраст (без да е нормално!), безсънието се дефинира като затруднения при заспиване или поддържане на съня.

Д-р Алшандре Кавалканти изяснява проблема така. 

Безсънието задълбочава други физически и емоционални проблеми – въобще, влошава качеството на живот. Когнитивната функция също може да бъде засегната. С други думи: борбата с безсънието означава да живеете по-дълго и по-добре. То може да е предупреждение за проблеми като психични разстройства или инконтиненция (напикаване).

Безсънието се диагностицира чрез специализиран преглед – полисомнография. А след това какво да правим?

Първо, важно е да се полагат рутинни – тоест, ежедневни и постоянни, грижи за борба с безсънието. Добрият нощен сън изисква подготовка, подходяща атмосфера и среда. Не ползвайте електронни устройства, преди да опитате да заспите. Светлината на мобилния телефон, например, инхибира (пречи на) производството на мелатонин, който е хормонът на съня.

Непременно си определете постоянни, едни и същи, часове за лягането и ставането всеки ден. Създайте си задължителна рутина в това отношение!

Избягвайте стимулиращи напитки преди лягане; например, съдържащи кофеин.

Използвайте удобни матраци и възглавници.

Не яжте тежки храни в часовете, близки до заспиването.

Ако проблемите със съня се повтарят или често използвате приспивателни, важното е да се консултирате със здравен специалист. Избягвайте всякакво самолечение! Безразборното използване на такива лекарства може да повлияе негативно на организма. Подходящи успокоителни чайове помагат в подобни моменти.

Лекар разкри кои са най-честите причини за безсъние

Д-р Мануел Рейш описва този проблем

Въобще и по принцип, безсънието е често явление след 65-годишна възраст. То намалява способността за концентрация, отслабва вниманието и паметта, създава сънливост през деня – а това създава дисбаланс в действията и увеличава риска от злополуки, падания, фрактури или просто наранявания. Възрастните хора, страдащи от безсъние, нерядко стават зависими от хапчета за сън, понеже ги използват прекалено, при това често без медицински съвет; не могат да спят без тях.

Какво причинява безсънието при възрастните хора?

То предимно се дължи най-вече на напредналата възраст, на хронични заболявания като диабет или сърдечна недостатъчност, на ефекти от лекарства, навици за пиене на много кафе или алкохолни напитки. Други причини могат да бъдат следните.

Резки промени в ежедневието – например, приемане в болница или пътуване.

Допълнителни ефекти от някои антихипертензивни лекарства, бронходилататори и антидепресанти.

Прекалена употреба на сънотворни.

Хронични дихателни проблеми от рода на сънна апнея (кратко спиране на дишането насън) или астма.

Също възможни причини може да са тревожност, депресия или деменция. Много важно е най-напред да се определят причините за безсънието, за да може лекарят да препоръча подходящото лечение.

Само с 1 лъжица мед ще забравите за безсъние през летните нощи

Как да бъде лекувано безсънието при възрастните хора?

Най-важното и преди всичко: то трябва да бъде предписано от лекар-специалист по нарушения на съня. Щом бъде установена причината, то може да се извърши със следните методи.

Добри навици за сън

Да не се пуши.

Избягвайте да пиете кафе, черен чай, кока-кола и алкохолни напитки. Все пак с вечерята е препоръчителна 1 чаша червено вино.

За самата вечеря да се дава предимство на леките ястия.

Друг важен съвет, за да избегнете задълбочаване на безсънието, е да не дремете в хола - а да си лягате само, ако се чувствате крайно сънливи и сте уверени, че ще заспите.

Домашни средства

Съществуват добри домашни средства при безсъние на възрастни хора – такива, примерно, са чаят от лайка и валерианови капсули, които са натурални и влияят седативно, улеснявайки съня без допълнителни и неприсъщи му ефекти. Те може да се ползват заедно с лекарства, тъй като допълват лечението на безсъние.

В това видео д-р Татяна Занин разказва какви комбинации от натурални продукти помагат срещу безсъние и как се приготвят. 

Внимание! Статията служи само за информация. Задължително се допитвайте към медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес