Всичко е свързано, отвътре и отвън. Хората са свързани с природата, хората са свързани с хората и здравето на една част от тялото и ума е свързано с останалата част от тялото и ума.
Общите ефекти от лишаването от сън върху тялото:
Лишаване от сън
Сънят е основен психофизиологичен процес, който се регулира от клетъчни и молекулярни механизми. Няма една-единствена цел, на която сънят служи – има много. Има обаче две основни категории, в които сънят играе голяма роля: функционирането на мозъка и регенерацията на клетките.
Широко известно е, че дори едно малко и краткотрайно нарушение на съня може да причини очевидно понижени способности в когнитивното функциониране, като памет, логическо мислене, творческо мислене, внимание, език.
Лошото качество или липсата на време за почивка корелира значително с разстройства на настроението, като депресия и тревожност. Свързано е и с хранителни разстройства. Хората, които не си затварят очите достатъчно, са изложени на по-висок риск от диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и наддаване на тегло. Освен това значително отслабва имунната система.
И така, може ли лишаването от сън да причини загуба на коса?
Липса на сън и косопад
Нашата кожа, нокти и коса са особено чувствителни към промените в телата или телесните ни функции.
Плешивостта при мъжете е генетична и не зависи нито от начина на хранене, нито от хигиената на съня. Въпреки това, всеки друг вид плешивост, който не е свързан с други основни фактори, като химиотерапия или трихотиломания, може наистина да бъде повлиян от лоши модели на почивка.
Как периодичното гладуване влияе на съня ви
Първо и най-важно, лишаването от сън само по себе си е голям стрес за ума и тялото.
Състоянието на тежка загуба на коса, особено в горната част на главата, поради стрес, шок, травматични събития или хранителен дефицит, се нарича телогенен ефлувиум. Тъй като е временно, след отстраняване на причината, косата вероятно ще порасне отново.
Едно от по-сериозните въздействия от по-малко сън, което е необходимо, е, че то засяга нивата на хормоните в тялото, като например човешки растежен хормон (HGH). HGH е протеин, произведен от хипофизната жлеза и след това освободен в кръвта.
Работата му е от съществено значение за деца и тийнейджъри, които претърпяват невероятно големи биологични промени всеки ден и нощ. Но все още е важно и за благосъстоянието на възрастен. Помага за изграждането на мускули, регулира как тялото събира мазнини, следи нивата на холестерола, костната плътност и спомага за нормалното функциониране на мозъка. Това също може да причини изтъняване на косата.
Какво да правим
Ако сте успели да изясните, че липсата на сън причинява загуба на коса, а не други фактори, като лекарства или недостиг на витамини, вие сте на половината път към успеха.
Как да спим по-добре
Създайте рутина да заспивате и да се събуждате по едно и също време всеки ден.
- Бъдете физически активни всеки ден.
- Уверете се, че спите на удобно и дишащо спално бельо и матрак.
- Направете спалнята си зона без разсейване, създадена само за сън и секс.
- Избягвайте дрямката, ако имате проблеми със заспиването през нощта.
- Ограничете приема на кофеин, никотин и алкохол.
- Избягвайте захарта и рафинираните въглехидрати.
- Избягвайте сънотворните, тъй като те водят до пристрастяване.
- Не яжте и не пийте течности до 2 часа преди лягане.
- Не използвайте никакви джаджи до 1 час преди лягане.
Като част от вашия план за възстановяване на косата, опитайте се да разгледате внимателно диетата си и вижте дали има някакви боклуци, които можете да пропуснете, за да я направите по-здравословна.
Опитайте се да изберете храни, които включват витамини A, B, C, D и E, цинк, желязо, биотин. Тъмнозелените листни зеленчуци, морковите, сладките картофи, авокадото, сладките чушки, ядките и семената са от съществено значение, за да имате лъскава и гъста коса.
Учени: Две кратки дремки са по-добре от два часа сън
Освен това се грижете за психическото си здраве. Дори това да не е първоначално причината за вашия проблем, внезапната загуба на коса може да доведе до сериозен психологически стрес. Преминете през този труден период, без да пренебрегвате и вътрешния си свят. Практикувайте медитация, йога, релаксация, техники за дълбоко дишане или дори светлинна терапия.
Промяната няма да дойде за една нощ, така че бъдете търпеливи. Ако изглежда, че нормализирането на моделите ви на сън не помага, знайте, че е време да посетите лекар и да откриете истинските корени на проблема си.