Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 причини защо имаме силно сърцебиене нощем

15 януари 2023, 17:35 часа

Мозъкът не е в състояние да каже на сърцето да спре, да работи по-бързо или, обратно, по-бавно. Да се ​​каже обаче, че сърцето работи напълно автономно, е погрешно. Сърдечната честота се влияе от вегетативната нервна система, която се състои от два отдела – симпатиков и парасимпатиков.

Симпатиковата нервна система е отговорна за реакцията на сърцето към физическа активност, стрес, навлизане на хранителни или токсични вещества в кръвта и други външни или вътрешни стимули. Доминира по време на будност, през светлата част на деня. Колкото по-силен е стимулът, толкова по-висока е сърдечната честота.

Парасимпатиковият дял преобладава по време на почивка и особено по време на нощен сън, което позволява на "вечния двигател" - сърдечния мускул - да работи в по-спокоен режим. Лекарите образно наричат ​​нощта "царството на вагуса", блуждаещия нерв (vagus, лат.) - "главният управител" на парасимпатикуса.

Работата на парасимпатиковата нервна система може да бъде нарушена поради редица причини, една от които е лошото качество на съня през нощта. Само ако сънят премине през всичките си фази (етапи) и цикли, вегетативната система не страда и сърцето получава възможност да се отпусне напълно.

Ако имате изненадващо сърцебиене, това означава само едно...

Причини

Причини защо имаме силно сърцебиене нощем

1. Работата през нощта или недостатъчно качествен нощен сън води до дисбаланс на вегетативната нервна система - нейният симпатичен отдел започва да доминира както през деня, така и през нощта. Резултатът е нощна тахикардия (ускоряване на сърдечната честота над нормалните стойности), бързо изтощение на сърдечния мускул и ритъмни нарушения.

2.  Обструктивната сънна апнея е една от причините за нарушения на сърдечния ритъм през нощта. Лошото качество на съня през нощта много често се свързва с обструктивна сънна апнея. При апноиката нарушението на механиката на съня се комбинира с кислороден глад. Липсата на кислород се усеща и от сърцето. Това кара сърдечния мускул да работи в икономичен режим, тоест да се свива по-рядко от обикновено - човек периодично изпитва брадикардия (намаляване на сърдечната честота до 35 или по-малко удара в минута).

Защо някои хора получават сърцебиене след хранене?

3. Симпатиковата нервна система непрекъснато "натиска" износеното сърце, причинявайки тахикардия и претоварване на сърдечния мускул, който и без това страда от недостиг на кислород. В резултат на това сърцето започва да бие неравномерно, свива се хаотично - „трептене“. Предсърдното мъждене е много сериозно ритъмно нарушение, което, ако не се лекува, води до развитие на сърдечна недостатъчност, тромбоза на коронарните артерии и инфаркти.

4. Редуването на предсърдно мъждене с компенсаторна брадикардия обикновено е придружено и от епизоди на сърдечен арест - асистолия. След спиране "моторът" може вече да не стартира, така че такива пациенти често се инсталират с устройство, което изкуствено влияе на сърдечния ритъм - пейсмейкър.

5. Полисомнографията ви позволява да анализирате цялостно работата на дихателната система, сърцето и кръвоносните съдове по време на нощен сън.

За да разберете дали сънната апнея е причина за проблеми със сърдечния ритъм, ще помогне специален преглед - полисомнография или кардиореспираторен мониторинг.

Колко крачки на ден ще намалят риска от сърдечно-съдови заболявания?

Други причини за сърцебиене нощем

Така например повишаването на сърдечната честота през нощта над 90 удара в минута става следствие от:

  • хипертония (високо кръвно налягане) или, обратно, хипотония (ниско налягане) в комбинация с вегетативно-съдова дистония;
  • паническа атака;
  • намаляване на тонуса на блуждаещия нерв;
  • минерален дисбаланс;
  • силен стрес;
  • пиене на кафе или силен чай преди лягане;
  • действието на някои лекарствени вещества - атропин, ефедрин, камфор.

Брадикардията може да бъде причинена от:

  • патологично повишаване на тонуса на блуждаещия нерв, включително тези, свързани с утежнена наследственост, травматични мозъчни наранявания, инфекциозни заболявания;
  • свързани с възрастта съдови промени;
  • хормонален дисбаланс;
  • коронарна болест на сърцето и други сърдечни патологии;
  • приемане на лекарства, които намаляват тонуса на симпатиковата нервна система.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес