Страните от ЕС обсъждат дали да предоставят финансиране, за да гарантират, че украинците ще продължат да имат достъп до жизненоважните интернет услуги Starlink. Понастоящем те се плащат от създателя на Tesla Илон Мъск.
Самият Мъск обаче коментира в Twitter, че Starlink не иска финансиране, след като от Пентагона дадоха изявление, че е възможно такова от САЩ. Мъск уточни и, че в Украйна са пратени 25 300 терминала за ползване на Starlink, но се плаща за само 10 630.
SpaceX has already withdrawn its request for funding
— Elon Musk (@elonmusk) October 17, 2022
Литовският министър на външните работи Габриелиус Ландсбергис разкри плановете, които са на ранен етап, в интервю за POLITICO. Предложението е следствие от предупрежденията на Мъск, че неговата ракетна компания SpaceX не може да продължи да плаща безкрайно дълго за достъпа на украинците до интернет услугите Starlink. Той искаше правителството на САЩ да плати сметката. По-късно Мъск, най-богатият човек в света, промени мнението си и заяви, че ще продължи да финансира услугата.
Мъск за Starlink: Ще продължим да финансираме безплатно правителството на Украйна
Но сплашването породи опасения относно сигурността на продължаващия достъп на Украйна до ключова телекомуникационна система, която играе жизненоважна роля в контраофанзивите им срещу руските войски в окупираните територии, както и за поддържането на връзката на цивилното население.
Ландсбергис предлага достъпът до интернет на Украйна да не бъде оставен в ръцете на един "свръхмощен" човек, който "един ден може да се събуди и да каже: "Това вече не е това, което ми се иска да правя, и това е всичко". И на следващия ден украинците може да се окажат без интернет."
Съветник на Зеленски: Ще намерим как да ползваме Starlink
"Реших, че вероятно е много по-добре това да бъде договорно споразумение между, да речем, коалиция от държави, които биха могли да закупят услугата Starlink и да я предоставят на украинците и да продължат да я предоставят на украинците", каза още той.
Според Ландсбергис темата е попаднала в дискусията на срещата на 27-те външни министри на ЕС. Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел повдигна темата, "а някои страни също се включиха", каза министърът, без да уточнява кои са страните. "Ако това се случи в ЕС, ще е още по-добре", каза той.
Още за случващото се в Украйна – четете тук