Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да пипнем образованието с добавена реалност

18 май 2020, 15:12 часа • 14571 прочитания

По време на епидемията от Covid-19, дистанционното учене принуди учителите да обогатят арсенала си от приложения, с които работят. Добавената реалност позволява не само визуално представяне, но и физическо включване. Уви, засега тя обаче остава недостъпна за масова употреба.

Екип от учени от Purdue University разработи платформа, която се казва MetaAR и дава възможност на преподаватели и ученици да колаборират по-лесно, благодарение на добавена реалност (AR).

AR представлява наслагване на дигитално (виртуално) съдържание върху истинския, физически свят. Може да бъде възпроизведенa от много устройства - от смартфон през таблет до умни очила. Например, може със смартфона да пренаредите мебелите у вас в 3D среда. Или да играете на игра, а героите да се визуализират върху масата в кухнята ви.

Проф. Картик Рамани (професор по механика в Purdue University), смята че добавената реалност е още в бебешката си фаза: “Виждали сме много приложения в сферата на забавленията и рекламата, които на практика ни показват проекции върху реалната среда. Но ключът е хората да станат част от действието. AR може да вижда това, което вие виждате. Може да усети ръцете ви, докато виртуално работите с някакъв обект. Което означава, че AR може да ви помогне. Може да се учи от всички и всички да се учат от нея. Затова е и толкова идеална за прилагане в образованието.”

MetaAR е платформа, която позволява на преподавателите да създават собствена добавена реалност и да работят дистанционно с учениците си.

Източник: Purdue University image/Convergence Design Lab

В момента най-трудното в добавената реалност е създаването на съдържание за нея. За да използват AR, големите компании от развлекателния бизнес наемат 3D артисти, програмисти и други висококвалифицирани специалисти, които струват скъпо. А съществуващите платформи като Magic Leap и Microsoft HoloLens така и не достигнаха до масова достъпност. Високата цена за изработка и сложността засега пречат на преподавателите да използват масово добавена реалност. Затова Рамани и неговият екип са създали MetaAR, платформа, в която учителите стават и създатели на съдържание и могат да правят собствени приложения.

Източник: Purdue University image/Convergence Design Lab

“Искаме да превърнем използване на АR в нещо просто, както създаването на PowerPoint презентация. С нашата платформа всеки учител може да си създаде собствена виртуална класна стая и да заработи заедно с учениците си.”

За да може да покаже разработката си, екипът на Рамани е създал специален комплект от предзададени функции, свързани със STEM обучението - обучение чрез методите на науката, технологиите, инженерството и математиката. И по-точно, направили са малък модел на град, за да демонстрират как работят платките. Дървени парчета наподобяват улици и сгради, и съдържат проводник, като при правилно поставяне върху градската карта лампите светват. Вкъщи студентите и учениците могат чрез таблетите си да управляват същите тези парчета във виртуална среда и да ги местят в пространството. Системата пък може да им показва, когато са сбъркали с поставянето на някоя част.

Вижте как работи моделът във видеото:

Най-хубавото в MetaAR обаче е възможността за колективна работа. Ако учениците имат въпроси, те могат да направят видео или снимки на момента, който ги затруднява. Други ученици пък могат да споделят хитри решения, до които са стигнали. И тъй като всичко се случва в облачна система, учителят няма нужда да стои над главите на 40 ученици, но пак има достъп до това, което те създават, и може в реално време да се включи и да помогне.

Рамани признава, че при тестовете с ученици е останал изненадан колко бързо те свикват със системата и започват да си помагат: “Сякаш това поколение е родено готово да работи с този софтуер. Дадоха ни изключително ценна обратна връзка относно какво работи и какво не, за да подобрим софтуера.”

“Първият начин, по който хората учим неща, е чрез гледане и повтаряне. В днешно време можем да пренесем този процес до всеки, навсякъде. Дори и да е виртуално, учениците пак работят с ръцете си”, заключва Рамани.

Рая Йорданова
Рая Йорданова Отговорен редактор
Новините днес