Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водопад от течна лава – действителност ли е?

04 март 2014, 10:19 часа

Ако сте си набелязали да пътувате и разгледате природата около Сиера Невада в Калифорния, САЩ, то е възможно и да станете свидетели на течащата по този водопад лава.

Гледката е изумителна, но не случайно е „възможно“ да видите такова нещо. Водпадът се намира в долината Йосемити, а течната „лава“ е феномен, който се случва в много редки случаи през годината.

В действителност по водопада се стича нормална вода, а въпросната гледка е манипулирана от светлината.

Страхотните гледки са уловени от орловото око на Лари Гербранд, който е заснел редкия момент на стичащата се като лава вода по скалната формация „Ел Капитан“ в Йосемити.

„Когато станеш свидетел на такова нещо ти се струва нереално. Няма друг подобен аналог в света. Докато наблюдавах явлението през обектива наистина изглеждаше сякаш тече лава. Виждал съм преди как лава се стича в морето, но това бе изключително – тя просто си падашев свободно в пространството“, споделя фотографът.

Водопадът е известен с името Horsetail Falls (Конската опашка), а по него се стича вода към края на зимата, когато се топи снегът по горните части на скалата Ел Капитан.

Изумителната гледка с течаща лава може да се види само тогава, когато небето е много чисто и температурите са достатъчни високи, за да започне топене на снежната покривка.

Лари Гербранд следял прогнозите за времето и когато видял, че се задава покачване на температурата и изчистване на небето опънал своята палатка и зачакал заветния миг.

„Отидох рано, за да мога да снимам от няколко различни ъгъла. Разположих статива си, седнах си на стола и зачаках водопадът да „засияе“. „

Когато снегът започнал да се топи, стичащата се вода промени цвета си точно пред очите му.

„Когато слънцето застане под определен ъгъл, то осветява водопада и водата променя цвета си от златист към оранжев и наподобява точната гледка на стичаща се лава“, разказва той.

Явлението е наблюдавано от туристи още през 50-те години на миналия век и те го нарекли „течен огън“.

В миналото работници в парка Йосемити палели кори от червен кедър около водопада, за да засилят въздействието на явлението и реално да го поддържат през цялата година. Скоро след това практиката била забранена поради съображения от горски пожар, но самото явление може да се наблюдава всяка година през месец февруари.

„Единственото ми разочарование е, че течната лава продължава само няколко минути, но все пак успях да я улова с фотоапарата си и осъзнах, че съм един от малкото щастливци, които са станали свидетели на подобен природен дар за окото. Вече съм планирал да посетя мястото отново през февруари месец следващата година и да се опитам да го уловя с обектива си отново“, разказва за преживяното Лари Гербранд.

Петър Бонев
Петър Бонев Отговорен редактор
Новините днес