Белград е странно място. Едновременно модерно и историческо, кипящо от живот и раздирано от смъртна болка, устремено в бъдещето и вкопчено в миналото, белязано от безмерно щастие и дълбока скръб. Град на две реки – Сава и Дунав, които се сливат под величествения поглед на Победителя или просто "Виктор". Монументът-символ на сръбската столица в парка Калемегдан. Белград е място на контрастите и парадокса, събиращ в себе си всички характерни черти на народа си...
Чутовно е сръбското чувство за хумор, което не е пощадило дори голия каменен Виктор. Монументът в памет на загиналите за сръбската свобода през войните е символ и на силата на сръбския характер. Днес белградчани обясняват, че величествената статуя на Победителя е поставена над делтата на Сава и Дунав с най-обикновена търговска цел. За да печелят производителите на шапки от нездравото женско любопитство. Защото на дамите им хвръкват шапките, когато извият врат и прокарат жаден поглед нагоре по снажните крака на Виктор...
По централните улици на сръбската столица днес може да чуеш всякаква реч. Туристи от цял свят откриват с любопитство нравите на държавата на Милошевич, която се осмели да се изправи срещу Америка и беше бомбардирана в края на 20-и век. Днес Белград е спокоен. Продължава гордо да се хвали със запазените стари сгради с впечатляваща архитектура и с новите стилни жилищни комплекси, изградени в последните 8 години. "Белград трябва да го прекръстим вече на Зеленград", шегуват се местните и настоятелно обръщат внимание на гостите си колко много паркове имат. Безспорно най-известният е Калемегдан, който обгръща Белградската крепост. Тази забележителност е изключителна притегателна сила за туристите. Малко над мястото, където Сава се влива в Дунав има православна църква, в която украсата е направена от боеприпаси. Единственото в света духовно средище, в което кръстът е изграден от снаряди, полилеите - от патрони, а останалата декорация - от различни боеприпаси от войните.
От изхода на внушителния парк, който е любимо място на прясно влюбените младежи, започва Стъргалото на Белград. Популярната улица "Княз Михайлов" събира луксозни магазини на популярни световни марки, а вечер музиканти забавляват туристите и припечелват. Наред с традиционните павилиони за сувенири, на главната има магазин за туристи, в който домакините предлагат качествени и креативно изработени предмети за подарък. На огромен интерес се радва серията от дамски артикули – от кухненски престилки до секси-тениски - с марката "Београдска мачка и тачка!".
Преди да се отдаде на разпускащ шопинг и заслужено пируване обаче гостът на Белград трябва да се докосне задължително до няколко ключови места в сръбската столица. Иначе впечатленията няма да са истински. Белград не може да бъде опознат за ден-два. Затова е важен изборът на местата. Ако позволи човек на някой местен да му направи програмата със забележителности за посещение, може от раз да усети онзи шовинизъм, с който сърбите са прочути по цял свят.
И първото място в списъка е... малък мемориал в новата част на града. Паметната плоча се намира в единия край на поляна сред новопостроени сгради. Тревната площ стои някак "не на място" точно на това място. Всъщност, там до 7-и май 1999 година е имало сграда. Посолството на Китай в Белград. На тази дата в 23,45 часа уж случайна американска ракета въздух-земя уцелва постройката. Убива трима души - двама китайски журналисти и съпругата на единия от тях. САЩ се оправдават с грешка, а след масови протести, атаки срещу американски сгради по целия свят и тридневни преговори Китай получава $4,5 милиона компенсация за жертвите и $28 милиона за извинение. Правителството на азиатската страна решава да срути сградата в Белград, да направи от мястото поляна и да изгради малък мемориал в памет на жертвите. Днес Китай е "комшия" на САЩ в Белград на улицата с посолствата. Азиатците изграждат нов дом на дипломатическото си представителство точно срещу входа на американското в сръбската столица. Случайно или – не... сигурно само един Буда знае!
Няколко музея са сред задължителните туристически дестинации, които белградчани препоръчват на гостите си. Безспорният №1 за посещение е този на Югославия. Там е и Къщата на цветята. Добре поддържаният парк води към мястото, където е погребан югославският президент Йосип Броз-Тито, а през 2013-а и съпругата му Йованка. Сърбите говорят с истински респект за изключителния държавник, на чието погребение през май 1980-а в Белград се събират над 200 световни лидери, сред които Маргарет Тачър, Саддам Хюсеин, Леонид Брежнев... Другата сръбска гордост е изобретателят Никола Тесла, въпреки че е роден в днешна Хърватия, а живота си прекарва в Америка като гражданин на САЩ. Човекът, който разпростря светлина върху лицето на Земята си има музей в центъра на Белград. Той, както и Военният музей в парка Калемегдан, Музеят на съвременното изкуство, Националният музей на красивия площад "Република", къщата-музей на не толкова обичания от сърбите писател Иво Андрич и единственият в Европа Музей на Африканската култура не трябва да бъдат пропускани... Православният храм "Свети Сава" в центъра на Белград също е сред най-популярните туристически забележителности. А китният остров Ада Циганлия на река Сава е идеалното място за почивка. Той е свързан със сушата да две места чрез специални насипи. Разполага с широка плажна ивица с дребни камъчета, която е заобиколена от много кафенета, потънали в зеленина. Паркът е отлично място за релакс и спорт.
Голямата новина, за която цял Белград говори днес, обаче е свързана с бъдещето. Няма гост на сръбската столица, който да не е информиран в подробности за плановете най-грозната част от града да бъде превърната в супермодерно "сити". Огромни бордове с реклами на проекта "Белград на вода" карат чужденците да отварят широко очи и да цъкат с уста. Луксозният комплекс ще се простира на 180 хектара и ще допълни изключителната гледка от "терасите" на прословутия "Калемегдан" и Белградската крепост. В момента панорамата предлага красотата на вливащата се Сава в Дунав, на оформилия се зелен остров, на стария град зад него и на безброй грозни жилищни блокове от комунистическо време в далечината. Точно в тази посока, по дъгата на река Сава в момента има само железопътни линии, ръждясали вагони и нелегално построени бараки с ламаринени покриви. Само след няколко години обаче на десния бряг на реката ще бъде издигнат "Белград на вода". Проектът включва изграждането на един 220-метров небостъргач, който ще бъде копие на "Бурж Халифа" в Дубай, на най-големия мол на Балканите и на много луксозни жилищни и офис сгради. Инвеститорите са от Обединените арабски емирства. Работата по проекта е в ход, а апартаменти от комплекса вече се продават "на зелено". Компанията "Ийгъл хилс" ще инвестира $3 милиарда в проекта, а посредник в сделката е престолонаследникът на ОАЕ Мохамед Бин Зайед ал Наян. Първата сграда от грандиозния проект в Белград вече е факт. В нея се помещава така нареченият временен информационен център.
Няма спор, че сръбската столица днес е интересна туристическа дестинация. В Белград всеки може да намери по нещо за себе си. Има дори предостатъчно кусури, които ние, българите, да открием за собствено успокоение. Ако искаме обаче, може да се опитаме да видим, да признаем и хубавите неща. Тази надежда е по-скоро за бъдещето... Кой знае, един ден нашата облечена Света София може да се обърне на запад и да погледне Виктор без да й хвръкне короната...
Автор: КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА
ЕТО ГИ ПЕТТЕ МОДНИ ЗАВЕДЕНИЯ В БЕЛГРАД, КОИТО НЕ МОЖЕ ДА ПРОПУСНЕТЕ!