Кореспонденция от имейли между служители на редица бензиностанции, включително и случай на разговор между работещи в различни вериги бензиностанции, дават картинна представа за практиките при определяне на цените на горивата на пазара на дребно в България. Кореспонденцията е приложена в решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), което е от цели 110 страници и всеки може да прочете на официалния сайт на КЗК.
Един от най-ярките примери е електронна кореспонденция между г-жа Светла Пилчева, експерт „Планиране и анализи” в „НИС Петрол” и Александър Коджабашев, който е регионален мениджър в Дирекция „Управление на търговската мрежа“ на „Петрол” т.е. друга компания. Разговорът между двамата е следният - А.К: „Да, Светле. Трябват ми, за да събират управителите цените на конкуренцията.”. С.П.: „На самата бензиностанция ли, Саше?”. А.К.: „Светле, може ли да ми изпратиш номер на телефон на вашите бензиностанции в Стара Загора, Димитровград и Хасково?”.
Друг много сериозен пример е мейл, който Румен Желязков, директор „Управление на търговската мрежа” в „НИС Петрол” до Светлана Пилчева и Димо Дичев – съответно експерт „Планиране и анализи” в „НИС Петрол” и служител „Икономическа сигурност” в „НИС Петрол”. „От началото на миналата година (2013 г.) маржа на горивата е най-добрият от 10 години. Основният ценообразуващ фактор са цените на конкурентите. В зависимост от събраната информация излизам с предложение за смяна на цени или не, къде и с колко”, пише в мейла.
А Ивета Михайлова, служител на „Еко България”, пише следния мейл на 2 април, 2013 година до Георги Деянов, изпълнителен директор на веригата по това време: „Преди малко Лукойл са пуснали цените за утре. Намаляват единствено LPG с 3 стотинки. Shell още не са решили". Деянов се съгласява единствено да бъде намалена цената на пропан-бутана: „Съгласен съм само за LPG”.
Какви са обясненията за тези мейли, както и повече подробности от разследването на КЗК - научете в Expert.bg.