Древният град Мисионис край Търговище е номиниран в кампанията за популяризиране на културно-историческото наследство "Чудесата на България". Той се бори за приза в категорията "Открития" с още девет от най-известните обекти у нас, съобщава Topnovini.bg.
Мисионис е древен град, разположен на 7 километра от Търговище, в Преславската планина. През 1153 година в Сицилия Мохамед Ал Идриси завършва книга, озаглавена "Развлечение на копнеещия да преброди страните".
В нея той подробно описва и днешните български земи, като посочва имената на градове като Ниш, Видин, Ловеч, Разград и други. На три места Ал Идриси пише и за тайнствения Мисионис. След Ал Идриси, градът не се поменава никога повече.
Основоположникът на българската археология Карел Шкорпил пръв допуска, че Мисионис се е издигал на 7 км западно от град Търговище. През 1962 година проф. Димитър Овчаров, започва археологически разкопки на това място и открива крепост от V - VI век, със запазени стени, високи до 3 - 4 метра.
Във вътрешната част е разкрита църква с кръщелня, стражеви помещения, жилищни сгради. Склоновете на хълма са били покрити с квартали, които археолозите проучват частично. В един от тях е разположен втори голям християнски храм, от типа на базиликата.
Големият град се е простирал и в низината. Смята се,че той е възникнал още в античността и е продължил да съществува чак до османското нашествие в края на ХIV век.
В околността се намират мраморни колони от монументални сгради, антична каменна пластика, изобилна римска керамика, средновековни некрополи. През 2004 година търговищкият археолог Ангел Конаклиев подновява разкопките и прави нови сензационни разкрития. Оказва се, градът е бил много по-голям, отколкото се смятал преди.