Занятието „С перо и мастило“ върна третокласниците от старозагорското Средно училище „Христо Смирненски“ в годините на Възраждането, когато учениците са писали на пясък, с калем и с пачи пера, съобщават от школото. В ателието в Регионалния исторически музей (РИМ) децата имаха възможност сами да изпишат кратък текст с помощта на перо и мастило и да попълнят липсващи думички от химна на българската просвета „Върви, народе възродени” на работните си листове.
В ателие „Млад археолог“ за учениците беше интересна беседата за историческото развитие на Стара Загора и културните археологически пластове, съхранили предмети от живота и бита на предците ни. Поинтр игуващпинтерактивен начин им бе демонстриран способът за разпознаване, реставриране и датиране на археологическите находки. Учениците трябваше да се справят с атрактивни тестове, в които трябвада разпознаят снимки на исторически находки, да ги назоват, дорисуват и датират. Кулминация на занятието беше, когато децата трябваше сами да "откриват" предмети в специално изработени пясъчници, след което да ги сглобят и съотнест към определена историческа епоха на магнитно табло.
При изключителен интерес преминаха и занятията в ателие „Тракийски войн” и ателие „Реставрирам сам“ с учениците от 2 и 4 клас.
Учениците от 2 до 4 клас посетиха и постановката „Малката русалка” на Държавен куклен театър - Стара Загора.
Посещенията в РИМ и театъра бяха част от дейностите по Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“, и се проведоха при стриктно спазване на хигиенните изисквания. Целта на работата по програмата е повишаване интереса на учениците и на мотивацията им за учене.