142-рата годишнина от битката край Стара Загора по време на Руско-турската освободителна война отново ще събере старозагорци на 31 юли на мемориала „Бранителите на Стара Загора“. С паметна вечер „Възхвала за Стара Загора“, организирана от община Стара Загора, жителите на града ще отдадат почит на знайните и незнайни войни, загинали в защита на града. Честването на мемориала започва в 20:30 часа, а в тържествената церемония-спектакъл „Искри“ ще участват Представителният ансамбъл на въоръжените сили към националната гвардейска част и военният оркестър на Втора механизирана бригада. Със спектакъла "Искри" тази година акцент ще се постави на военните ритуали. Той е съчетание от ефектна демонстрация на нестандартни строеви хватки, движения с и без оръжие и отдаване на почит към бойните знамена и героите, отдали живота си за свободата и независимостта на България. В паметната вечер ще участва солистката на ансамбъла Гуна Иванова заедно с внучките си. След
След „Възхвала за Стара Загора“ ще има и тържествена заря.
Трета година на 31 юли на Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора" се представят спектакли в чест на боевете от преди 142 години. През 2018-а беше изнесен спектакълът „Моление за Стара Загора“. Тогава хорът и оркестърът на Държавна опера - Стара Загора, Общинският духов оркестър и Военният духов оркестър при Втора механизирана бригада изпълнениха ораторията „Моление“ от Найден Андреев под диригентската палка на Старозагорския митрополит Киприан. Изпълненията бяха съпътствани със светлинни лъчове, което превърна спектакъла в уникално съчетание на музика, глас и светлина. През 2017-а пък беше представен спектакълът „Молитва за Стара Загора”. С възможностите на визуалните изкуства, звук и светлина той се превърна в своеобразен градски ритуал в памет на загиналите, а Митрополитът произнесе молитва за Стара Загора.
Честване на 142 години от битката край Стара Загора ще е естествен преход към отбелязването на 140-ата годишнина от възстановяването на Стара Загора, чиято кулминацията ще е в деня на полагането на първия камък за възстановяването на опожарения град - 5 октомври.