Подобряване на комуникацията между граждани и институции е целта на серия събития под надслов „Сътрудничество чрез приятелство“, които организира Институтът за пътна безопасност. На семинар в Стара Загора бяха обсъдени възможностите за повишаване на пътната безопасност в градовете. На форума бяха представени стратегически документи на общини, планове за устойчива градска мобилност, безопасно градско планиране.
Над 20 общини са част от инициативата, в която експерти от Института за пътна безопасност ще споделият знанията си с неправителствени организации, институции, училища, сподели Богдан Милчев от института. „Така ще има дискусия по наболелите теми, свързани с поведението на пътя, ще бъдат взаимствани и добрите практики“, допълни той.
За сериозните усилия по отношение на транспорта в Стара Загора, които е положила общината, разказа заместник-кметът Йордан Николов. “Успяхме да създадем общинско дружество, с което да кандидатстваме по програма и да обновим автобусите ни. Към този момент имаме изцяло подменен парк, отговарящ на изискванията. Планът с еднопосочните улици, който работи в нашия град, също е стъпка към безопасността“, сподели той. Според него при включването на различни мерки за подобряване на транспорта в градовете трябва да се подходи и с внимание към екологията. Наличието на добра алтернатива на личните автомобили - модерни автобуси, велоалеи, зони за платено паркиране в центъра, са начин да се влияе за по-доброто качество на въздуха.
18-годишните, получили свидетелство за управление на МПС, бяха определени като уязвима група на пътя от Димитър Димитров от сектор „Пътна полиция”. Той сподели, че има добра координация и комуникация с общината, което важно за решаването на проблемите в градската среда.