С химна на Народните будители официално бе открита церемонията по връчването на плакетите „Анастасия Тошева“ и „Млад учител“ на Община Стара Загора. Те се присъждат всяка година за високи постижения в областта на науката и образованието. По време на събитието бяха отличени и носителите на наградата „Митрополит Методий Кусев“ на Регионално управление на образованието (РУО) – Стара Загора и наградата „Будител на Стара Загора“, учредена от Съюза на учените – Стара Загора. Събитието е организирано за поредна година от отдел „Образование и младежки дейности“, Община Стара Загора.
Поздрав, по повод 1 ноември – Ден на народните будители, отправи Надежда Чакърова, заместник-кмет с ресор „Образование и младежки дейности“. Тя поздрави присъстващите и от името на кмета на Община Стара Загора - Живко Тодоров.
„Днес почитаме радетелите за развитието и издигането на българската просвета и култура. Всички, които по примера на Паисий Хилендарски, на Митрополит Методий Кусев, Софроний Врачански, Петър Берон, държат днес жив пламъка на духа и мъдростта на нашата нация“, отбеляза г-жа Чакърова.
„Като последователи великите книжовници и просветители ние носим отговорността всички заедно да съхраним ценностите на будителството, образованието, науката, културата, светлината,“ акцентира в приветственото си слово г-жа Надежда Чакърова.
Тя благодари на учителите за отдадеността, вдъхновението и неуморния труд, който полагат ежедневно за децата.
„Вие сте днешните съвременни будители, които с достойнство и ентусиазъм пазите и предавате всеки ден българския език на нашите деца. Вие възпитавате следващите поколения достойни българи, които да пазят искрата на будителството и българщината“, отбеляза зам.-кметът. Отличието „Анастасия Тошева“ за значим принос в образованието бе присъдено на трима изявени педагози:
Йовка Янчева, старши учител по Математика в Основно училище „Кирил Христов“:
Лалка Вълева, учител по Български език и литература в Професионална природоматематическа гимназия „Гео Милев“:
Мариана Пенчева - Абединова, директор на Средно училище „Максим Горки“. Те бяха наградени с плакет, диплом и цвете лично от зам.-кмета Надежда Чакърова.
Учителите благодариха за оказаната подкрепа, търпението и всеотдайността на своите колеги и ученици.
„Трябва да бъдем, за да будим. Напред и нагоре!“, заключи една от победителките Мариана Пенчева.
Диплом и цвете получиха всички номинирани за отличието „Анастасия Тошева“: Живка Желева, Здравка Тодорова, Златинка Вълева, Милка Славова, както и педагогическият колектив на ДГ 8 „Българче“.
В Деня на народните будители с плакет „Млад учител“ бяха отличени млади учители и педагогически специалисти за своя значим принос в образованието. С единодушно решение от специалната комисия (назначена от кмета Живко Тодоров) с престижната награда бяха удостоени всички номинирани:
Лорета Кравченко - Георгиева, учител в група за целодневна организация на учебния ден в Основно училище „Георги Райчев“;
Пламена Райчева, учител по Български език и литература в ППМГ „Гео Милев“;
Златина Александрова, учител в Частна детска градина „Ян Бибиян“;
Меглена Налбантова, учител по Руски език в Средно училище „Максим Горки“;
Иван Иванов, учител по Изобразително изкуство във Второ основно училище „П. Р. Славейков“.
Всички млади педагози с доза притеснение и вълнение благодариха за наградата, споделяйки, че обичат работата си. Те бяха изненадани на сцената с цветя от своите възпитаници, които с гордост заявиха, че „те са най-добрите млади учители на Стара Загора“.
Поздрав към публиката отправиха ангелогласните момичета от Детско-юношески народен хор „Жарава“ при Читалище „Родина“ с ръководител Даниела Дюлгерова.
За шеста поредна година, по време на церемонията, бе връчена и ежегодната награда на РУО - Стара Загора - „Митрополит Методий Кусев“. С отличието се удостояват директори, учители и педагогически колективи за значими постижения в професионалната преподавателска дейност и принос в системата на предучилищното и училищното образование. Наградите бяха връчени лично от Милена Йолдова – Стоянова, началник на РУО.
Г-жа Йолдова поздрави присъстващите в залата с днешния празник и пожела: „Нека българският учител с любов и търпение продължава да насочва младите към едно по-добро бъдеще!“, акцентира тя.
Награда „Митрополит Методий Кусев“ на РУО получи екипът на Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“, при който 100% от учениците в школото продължават образованието си във висше учебно заведение.
Наградата „Митрополит Методий Кусев“ в категория “Директор на детска градина” за доказано постигнати резултати получи Надежда Цочева, директор, носител на новаторски дух и професионалист, на ДГ № 18 „Пчелица“, гр. Казанлък. Тя пожела на колегите си „смелост и да продължават да будят у децата възрожденския дух“.
С “Учител в детска градина” бе удостоена Яна Монева, учител в ДГ №13 „Мечо Пух“, гр. Казанлък. Тя бе отличена за своята всеотдайна работа с децата, за подкрепата, която им оказва, за да се чувстват успешни. Преподавателят пожела на учителите да продължат да бъдат инициативни и да носят искрата в себе си и да я предават на децата.
Награда “Митрополит Методий Кусев“ за непрестанната грижа във възпитателно-образователния процес получи колективът на ДГ № 3 “Ян Бибиян”, гр. Стара Загора. Директорът Андреана Танева излезе на сцената заедно с учителите от детската градина. „Тази награда за нас е чест и отговорност. Тя ще ни води напред към нови успехи.“, каза г-жа Танева.
В категория “Училища”, наградата „Митрополит Методий Кусев“ получи Венина Цонкова, директор на Основно училище "Свети свети Кирил и Методий", гр. Николаево.
Категория„Учители в училище“ бе отредена за Розалина Паскалева – старши начален учител във II Основно училище „П. Р. Славейков“, която подкрепя децата да развиват творческия си потенциал. „Учителите сме щастливци, защото си имаме своето утре, още днес. Ние виждаме своята истинска награда в детските очи“, каза г-жа Паскалева.
За първи път бяха връчени и плакети на 15 дългогодишни директори на образователни институции от област Стара Загора за цялостната им дейност от името РУО - Стара Загора.
Милка Славова, главен учител по история и цивилизации и български език и литература в Девето основно училище „Веселин Ханчев“, получи специална грамота на министъра на образованието и науката, проф. Галин Цоков. Минути преди обявяването на носителите на наградата „Будител на Стара Загора“, хор „Жарава“ отново зарадва публиката с омагьосващо изпълнение.
Доц. д-р Васил Хаджиилиев обяви и носителите на наградата „Будител на Стара Загора“. Тази година отличията заслужиха и получиха Снежана Маринова, библиотекар, краевед, изследовател и дългогодишен директор на Регионална библиотека Захарий Княжески (2001-2013 г.). Другият отличен с престижната награда е Райна Димитрова – създател на „Книжарница в Куфар“ и ArtArea, двигател на смислени каузи.
Снежана Маринова благодари за помощта на всички, които и помагат през годините да събира информация за хората, събитията, за Стара Загора и да представя там, където всеки иска да чуе и да види какво се е случвало. „За да бъдем будители първо трябва самите ние да сме будни. Поддържайте сърцето, ума и тялото си будни“, заключи г-жа Маринова.
С трепет Райна Димитрова сподели, че за нея е гордост да бъде отличена редом със Снежана Маринова. „Тя е първият човек, който застана зад идеите, които имах и тръгнах да правя през годините. Благодаря на всички за отличието“, отбеляза победителката Райна Димитрова.
По повод 1 ноември, Антон Тонев, зам.-председател на Общинския съвет в Стара Загора, подари на съвременните будители от старозагорските училища новата стихосбирка „Пастирът на светулките“ на поета Йордан Пеев. На официалната церемония присъстваха: Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, Иванка Сотирова, обществен посредник на Община Стара Загора, Милена Йолдова - Стоянова – началник на РУО – Стара Загора, Бончо Григоров – председател на Постоянна комисия по образование, наука и защита правата на децата, общински съветници, директори на детски градини, учители, ученици, представители от Център за подкрепа за личностно развитие.
Празничната вечер завърши с бурни аплодисменти за талантливите момчета и момичета от народен хор „Жарава“ и Детско-юношески ансамбъл“ Загорче“, които поставиха незабравим финал на тържествената церемония.