Може да бъдат привлечени към наказателна отговорност и други лица по заплелия се казус около Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Иван Чакмаков" в Раднево.
"Разпитват се много интензивно различни хора, предстоят още процесуално-следствени действия", заяви на пресконференция в Стара Загора днес Емилия Вакарелски, заместник окръжен прокурор и наблюдаващ прокурор по делото за радневската общинска болница.
За периода от април 2018 г. до декември 2019 г. са нанесени щети в размер на 361 744 лева, за което е повдигнато обвинението за безстопанственост. Средствата са изплатени като допълнителни възнаграждения и като допълнителни материални стимулирания (ДМС) на лица от администрацията на здравното заведение. Такива е можело да се изплащат при положителни финансови резултати, а болницата е в условия на задлъжнялост.
За същия период е и повдигнатото обвинение за длъжностно престъпление - присвояване на пари на лечебното заведение в размер на 83 862 лева. В механизма за присвояването им са използвани 79 граждански договора, сключени с 10 лица, които не са изпълнявали предмета на договорите. Граждански договори са сключени и с част от обвинените лица, съобщи още Вакарелска.
Спрямо две лица, работещи в радневската МБАЛ, е повдигнато обвинение за пране на пари. В съучастие ти са придобили имущество - парична сума в общ размер на 192 399 лева. С парите те са придобили златни накити, два автомобила и апартамент.
Делото първоначално е започнало за пране на пари, разследването по което е поето от следователи от Националната следствена служба. След това към него са приобщени и материалите от сигналите, подадени от кмета и председателя на общинския съвет в Раднево, разясни окръжният прокурор Дечо Атанасов.
Обвинения са повдигнати на длъжностни лица от радневската общинска болница, сред които е управителят на здравното заведение. Вчера съдът определи за три от обвинените лица постоянен арест и домашен арест за главния счетоводител. Мерките подлежат на обжалване.